“Bir ‘yeni nesil e-mağazacılık’ dünyası hayal ettik”

Ayakkabı Dünyası CEO'su Ahmet Gürkan Ergenekon'la markanın tazelenen kimliğini ve önümüzdeki dönem hedeflerini konuştuk.

21.05.2021 - 15:18 | MediaCat

Temelleri 1923’te atılan, Türkiye’nin köklü ayakkabı markalarından Ayakkabı Dünyası’nın son bir yılını ve güncel gereksinimler doğrultusunda imza attığı yenilikleri Ayakkabı Dünyası CEO’su Ahmet Gürkan Ergenekon’dan dinledik.

Yakın zamanda bir rebranding sürecinden geçti marka. Hangi farkındalıklarla, neler değişti Ayakkabı Dünyası’nda?

Ayakkabı Dünyası, müşterisinin her zaman yanında olan, ihtiyaçlarını anlayan, dijital çağa ayak uydurmuş, yalın ama iddialı, tutkulu ve dinamik bir ayakkabı moda markası. Geçtiğimiz yıl logomuzda revizyona gittik. Yeni logomuzla daha sade ve güçlü kökleri olan bir dönüşümün hikâyesini anlattık.

Bu dönüşüm tüketici nezdinde nasıl karşılık buldu?

Aldığımız geri dönüşler çok olumlu oldu. Köklü bir marka olmanın yanı sıra trendlere adapte olabilen ve trendlerden ilham alan bir marka olduğumuzu göstermiş olduk. Yeni logomuz, mecra görünürlüğünde avantaj sağlarken özellikle dijital platformlarda yalınlığı ile çok uyumlu oldu. Buna paralel artan satışlarımız, doğru bir aksiyon aldığımızı ve kendimizi müşterilerimize doğru ifade ettiğimizi gösteriyor.

Söz konusu ayakkabı olduğunda “denemeden alınmaz” algısı oldukça yaygın malum. Satış kanalı olarak fiziksel mağazaların güç kaybettiği son bir yıl sizin için nasıl geçti? 

E-satış kanalımıza yaptığımız yatırımların karşılığını mağazaların kapalı kaldığı, tam çalışamadığı bu dönemde daha fazla gördük. Önümüzdeki 5 yıl içinde gelirimizin en az yarısını internet mağazamız üzerinden elde etmeyi, sonraki dönemde bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz. Online’da 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 72 oranında büyüdük. Tabii yalnızca online’da büyümeye değil, kanallar arası entegrasyon ile bütünleşik büyümeye inanıyor ve yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz.

Büyüme stratejiniz ve yatırımlarınız nasıl değişti bu süreçte? Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi dinleyebilir miyiz?

Kendi koleksiyonumuzdaki ürünlerimizle farklılaşıyor, dünyanın lider markalarını mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturuyoruz. Müşteri deneyimini artırmaya yönelik çalışmalarımız, çalışan istihdamında yarattığımız değer ve yenilikçi vizyonumuzla Türk moda perakendesindeki büyüme hikâyemizi sürdürüyoruz. Dünyanın en çok tercih edilen ayakkabı markalarının yanı sıra bize ait markaları da ayakkabı tutkunlarına sunuyoruz. Yine kendi markalarımız ile markalaşma planımız doğrultusunda, moda severleri mutlu edecek sürprizler hazırlıyoruz.

Yenilenen Eclipse markamızla bir sonraki koleksiyonumuzda konforun yanı sıra stil, esneklik ve inovasyonu bir arada bulunduracağız. ‘Comfort with style’ mottosu ile müşterilerimizin tam anlamıyla “modanın en rahat halini” deneyimlemelerini sağlayacağız. Provoq markamız ise formal ve casual tarafta ön planda. Yenilenen tasarımlarıyla Provoq; günümüz modasına yön veren, trendlerden ilham alan bir koleksiyona sahip. Her iki markamızda da ürün geliştirme konusunda yatırımlarımız devam ediyor.

Kolay ve yeni nesil alışveriş deneyimi sunan bir markayız. Modadan ilham alan marka imajımızı her kanalda güçlendiriyoruz. Yeni hayat kodlarına göre kendimizi yeniliyoruz. Çok kısa bir süre önce e-satış kanalımızı yeniledik. Alışveriş deneyimini daha kolay hale getiren altyapısıyla, yepyeni bir “yeni nesil e-mağazacılık” dünyası hayal ettik. Kullanıcı dostu yeni nesil e-mağazamızla alışveriş deneyimini daha pratik kılmayı hedefliyoruz. Online’a özel kapsül koleksiyonlarımızı artırmak, farklı sürprizlerle platformumuzu dinamik tutmak planlarımız arasında yer alıyor.

Müşteri sadakatini güçlendirmek için attığınız adımları dinleyerek bitirelim. 

Bu konuda yenilenen Adım Kart sadakat programımızdan bahsetmek isterim. Adım Kart, üyelerimize kampanya ve indirim olanağı ile baz fayda verirken aynı zamanda dönemsel sosyal avantajlar da sunarak markaya olan bağın güçlenmesine yardımcı oluyor. Yeniden düzenlenen programımız kapsamında üye olan müşterilerimiz ne kadar harcarlarsa, o kadar kazanıyorlar. Bu para puanlar mağazalarımızda ya da ayakkabidunyasi.com.tr sitemizde kazanılıyor ve kullanılabiliyor. Adım Kart’ın Classic, Gold, Platinum ve Black olmak üzere 4 basamağı bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.