Bir pazarlama stratejisi olarak kokteyl

Rakı, viski, bira veya vodka gibi bilindik içkilerin sıra dışı deneyimlere dönüştüğü kokteyller, markalara tüketiciyle sıcak temas kurma imkânı sağlıyor.

09.10.2012 - 17:07 | MediaCat

Alkollü içki üreticilerinin, iletişim faaliyetleri karşısında duran engelleri aşmak için buldukları yaratıcı çözümler olarak karşımıza çıkan kokteyller markalara tüketiciye ulaşmak için imkânlar sunmaya başladı.

Nispeten özgür oldukları basın, internet ve etkinliklerin yanında mecra olarak kendi ürününü kullanan markalar da bulunuyor. Çeşitli meyve aromaları eşliğindeki rakı karışımları, tatlı ya da ekşi tatlarla viski, bira veya vodka gibi sıradan içkilerin sıradışı deneyimlere dönüştüğü kokteyller, markalara tüketiciyle sıcak temas imkânı sağlıyor.

Kokteyllerin tanıtılmasında ve pazarlanmasında farklı markalarla ya da mekânlarla iş birlikleri de yapılıyor. Çeşitli etkinlik mekânlarında markalar müşterisiyle daha yakın ve sıcak bir ilişkiye geçiyor. Ürününü farklı konseptlerde sunup günün farklı saatlerinde müşterisinin yanında olabileceğini anlatıyor. Bu strateji pazar payını ya da iletişimi arttırmanın yanında müşterinin markayla olan bağını kuvvetlendiriyor.

Efes Türkiye Kanal Pazarlama Müdürü Ferai Özhan: 40 bin çeşit bira var.

“Kokteyl formüllerini oluştururken en büyük kaynağımız tüketici eğilimlerini gözlemlemek, anlamak, analiz etmek ve yorumlamak. Tabii ki periyodik olarak takip ettiğimiz trend raporları ve uzman danışmanlarımız da bize yol gösterici oluyor.”

Jack Daniel’s ve Southern Comfort Türkiye Kıdemli Marka Müdürü Selva Aydıner: İçki markaları da barmenlerle birlikte çalışarak yeni kokteyller oluşturuyor.

“Kokteyllerin tanıtılmasında ağırlıklı olarak bar, kafe, restoran, club gibi mekânlarla çalışıyoruz. Buradaki barmenlerin ve servis personelinin önerileri tüketiciye birebir ulaşmada çok önemli. Her ne kadar içkilerin belli meşrubatlarla karışım olarak içilmeleri tüketici tarafından tercih edilse de ve hatta yurtdışında Jack & Coke, Jack & Ginger gibi trademark haline gelmiş karışımlar bulunsa da, Türkiye’de henüz bu kategoriler arasında marka işbirlikleri çok yapılmıyor.”

Ömür Şahin Keyif imzalı konunun tamamı MediaCat Ekim sayısında.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.