“Bir mutluluk projesine imza attık”

Cif'in Temizken Güzel projesinin detaylarını Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz'dan dinledik.
05.05.2021 - 10:47

Temiz ortamların pozitif duygular yarattığı gerçeğiyle hayata geçirilen Temizken Güzel projesi, Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz’a göre bir mutluluk projesi. Proje, çevre konusunda yarattığı farkındalık bir yana dikkatleri kamusal alan temizliğine çekerek kendini ayrıştırıyor.

Temizken Güzel projesiyle fayda yaratan bir iş ortaya koydunuz. Bu projenin Cif için önemi nedir?

Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz

Cif, yıllardır dünyanın dört bir yanında ürünleriyle evleri güzelleştirmekle birlikte, Unilever’in amaç odaklı markalarından biri. Tıpkı evlerimizde olduğu gibi, yaşadığımız çevrelerdeki güzelliği ortaya çıkararak, canlandırarak insanların esenliğine ve iyi hissetmelerine katkıda bulunmayı kendine amaç edinmiş durumda. Temiz ortamlarda yaşamanın yarattığı pozitif duygular ve mutluluk da artık bilim dünyası tarafından sık sık ele alınıyor. Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar iklim krizi, beraberinde gelen sorunlar, pandemi ve günlerimizi etkisi altına alan nice belirsizlik karşısında bunun daha da önem kazandığını söylüyor. Temiz ve düzenli bir çevre, üretkenliğimizi ve odaklanma yeteneğimizi olumlu etkilemesinin yanında, yaşadığımız alanlara olan aidiyet hissimizi artırarak, toplumsal bağlarımızı ve ilişkilerimizi de güçlendiriyor.

Temizken Güzel projesi de bu fikirle doğdu. “Şehirlerimiz de evlerimiz gibi Temizken Güzel” dedik; temizliğin evlerimizde yarattığı olumlu duyguları şehirlere taşımak için yola çıktık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi işbirliğiyle bir mutluluk projesine imza attık.

Projeyle çevre farkındalığı bir yana şehirlere farklı bir perspektiften bakılmasını sağladınız. Gerek çevre gerekse şehir temizliği ve ruhsal durum ilişkisine etkisi açısından projenin ilk 6 aylık yansımalarını nasıl okuyorsunuz?

Temizken Güzel ile çok sayıda insanın hayatına dokunduğumuzu söyleyebilirim. Yaptığımız araştırma da toplumun iyi olma haline katkı sağlama çabamızı takdir ettiğini gösteriyor. İstanbullular Cif Çöpkaparları çok sevdi, araştırmamızda her 10 kişiden 9’u Cif Çöpkaparları yaratıcı, inovatif ve faydalı bulduğunu söylüyor. Haksız da değiller. Cif Çöpkaparlar 6 aylık sürede tam 10 ton atık topladı. Bu atıkları geri dönüşüme göndererek şimdiye kadar sıfır atık hesaplarına göre 164,02 varil petrol ve 412,56 kg sera gazı tasarruf sağladık. Geridönüştürülen plastik atıklar ile üretilen Cif şişeleri de çok yakında raflarda olacak.

Benzer şekilde Eminönü ve Karaköy Yaya Alt Geçitleri’nde yaptığımız temizlik ve yenileme çalışmaları, Kadıköy Rıhtımı’nda inşa ettiğimiz Cif Parkı da beğeni topladı. Araştırmalarımıza katılan insanlar artık alt geçitlerden geçerken kendilerini daha mutlu hissettiklerini, Cif Parkı’nda Boğaz’ın güzelliğini seyredebilmekten keyif aldıklarını söylüyor. Bu da bize bir mutluluk projesi olmasını amaçladığımız projemizin tam da istediğimiz gibi bir etki yarattığını gösteriyor.

Bir sonraki adımınız Zincirlikuyu Metrobüs Durağı oldu. Durağı temiz bir görünüme kavuşturmak için neler yaptınız?

Zincirlikuyu, İstanbul toplu taşıma ağının kalbi konumunda. Metrobüs, metro ve birçok otobüs hattının ortak buluşma noktası burası. İBB’nin yönlendirmeleriyle trafiğin yarattığı stresi biraz olsun rahatlatabilme fikri bizi çok heyecanlandırdı. Hem İBB’nin yönlendirmelerinden hem de kendi araştırma sonuçlarımız doğrultusunda ihtiyaçlara cevap verecek, olumlu duygular yaratacak değişiklikler yapmaya özen gösterdik.

Havayı ve kendini temizleyen bir duvar boyası ile duvarların temiz ve bakımlı görünmesini sağladık. İnsanların gün ışığı tonlarında daha mutlu hissettiği bilimsel gerçeğinden de yola çıkarak, gün ışığı tonlarında aydınlatma yerleştirdik. Ayrıca yaya trafiğini daha akıcı hale getiren yönlendirme işaretleri ve durağa biraz daha doğallık eklemek için bitkiler yerleştirdik. İnsanlardan da daha ilk günden çok olumlu yorumlar aldık.

Kadıköy Parkı, denizler, duraklar ve alt geçitler… Dokunduğunuz alanlarda temizliğin devamlılığını sağlamak için neler yapıyorsunuz? Bu konuda bireylerin desteğine de başvuracağınız çalışmalarınız olacak mı?

Bu işin en önemli kısımlarından biri farkındalık yaratmak. temizkenguzel.com internet sitesi üzerinden insanları şehirlerin temizliği için üzerlerine düşenleri yapacakları konusunda söz vermeye çağırıyoruz. İBB ve Kızılay ile başlayan amaç birliğimize bireyleri de dahil etmek istiyoruz.

Ayrıca şehirlerimizin temizken ne kadar güzel olduğuna dikkat çekmek için çok yakında bir yarışma düzenleyeceğiz ve Eminönü ile Karaköy Yaya Alt Geçitleri’nde insanların çektikleri Türkiye fotoğraflarına yer vereceğiz.

Projeyi başka şehirlere taşımayı planlıyor musunuz? Bu konuda size gelen talepler var mı?

Elbette, projeyle ilgili olarak başka şehirlerden çokça soru ve talep alıyoruz. Projemiz kapsamında başlattığımız Söz Ver imza kampanyasını kendi şehirlerinde destekleyen belediyeler dahi var. Tüm şehirlerde bizzat bir projeyi hayata geçirme şansımız olmasa bile, imkânlarımız dahilinde bu konuda projeler gerçekleştirmek isteyen topluluklara ilham kaynağı olmayı önemli buluyoruz. Önümüzdeki dönem için Türkiye geneline ulaşacak yeni planlarımız üzerinde çalışıyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.