Bir kondom bana bir kondom Haiti’ye

Sir Richard’s Haiti’de AIDS’le savaşıyor

30.05.2013 - 15:21 | Haluk Kasarcı

Prezervatiflerin işe yaradığı iki alan var: istenmeyen hamileliklerin önüne geçmek ve zührevi hastalıkların yayılmasına engel olmak. Bu iki faaliyeti yürütebilmek, özellikle insanların sağlık hizmetlerine erişimlerinin kısıtlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde, toplum sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Partners in Health Hastabakıcılık Genel Müdüresi Sheila Davis’e göre bu ülkelerdeki temel sorun halkın prezervatife erişiminin ya kısıtlı ya da hiç olmaması. Aynı zamanda yeterli seviyede stok bulunmaması da sağlık çalışanlarının halka yardımcı olmak konusunda elini kolunu bağlıyor.

United Nations Population Fund’un raporuna göre 2008 yılında dünyada toplam 2,4 milyar prezervatif bağışı gerçekleştirilmiş. Bu 2015’te HIV’den korunma ve aile planlaması için uzmanlar tarafından telaffuz edilen 18 milyarlık prezervatif ihtiyacının çok küçük bir bölümüne denk geliyor. Raporda yer alan bir diğer bilgiye göre bazı ülkeler de bir erkeğe yılda yalnızca bir prezervatif yardımı sağlanabiliyor.

Sheila Davis özellikle 2010’da yaşanan ve 220 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açan depremin ardından Haiti’de yaşanan prezervatif kıtlığının tanıklarından biri. Bugünlerde bu küçük Karayip ülkesi HIV’in hızla yaygınlaşması sorunuyla mücadele ediyor.

Sir Richard's kondom sayacı

Haiti’nin yaşadığı bu soruna çözüm olabilmek adına Partners in Healt ABD’li prezervatif markası Sir Richard’s’la işbirliğine giriyor. Kampanya kapsamında alınan her Sir Richard’s marka prezervatif için Haiti’ye bir adet prezervatif yardımı yapılıyor. Haiti bu uygulama için pilot ülke konumunda, kampanyanın başarılı olması durumunda Sir Richard’s’ın aynı etkinliği Afrika ve Güney Amerika’da da uygulaması planlanıyor.

Sir Richard’s CEO’su Jim Moscou kampanya konusunda hayli umutlu. Öyle ki Moscou “Herkes bizim prezervatiflerimizden alırsa dünyayı gerçekten değiştirebiliriz. Bu oldukça sıra dışı olmasının yanında bir o kadar gerçek bir önerme” diyor.

Sir Richard’s’ın bağış olarak Haiti’ye gönderdiği prezervatifler bölgeye uygunlukları ile de farkındalık yaratmayı başarıyor. Haiti’de ‘Seni kolluyorum’ anlamına gelen KORE adıyla markalaşan bu prezervatifler, Moscou’ya göre istenmeyen gebeliklerin ve HIV’nin önüne geçilmesinde etkin rol oynayacak. Sır Richard’s bugüne kadar Haiti’ye 1,6 milyon prezervatif bağışı yapmış durumda. Kampanyaya olan katılım da her geçen gün artıyor.

Kaynak: CNN

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.