Biota Türkiye’de bitkisel ilaç pazarı yaratacak

Biota pazarlamaya 1 milyon dolarlık yatırımla uzmanlık alanını bitkisel ilaca taşımaya hazırlanıyor.

09.10.2012 - 11:47 | MediaCat

Biota Laboratuvarları, Türkiye’nin ilk bitkisel ilacını 500 bin dolar maliyetle geliştirdi. İki yıldır çalışmalarını yürüten şirket şeker hastaları için tamamen bitki ekstresine dayanan ilaç üretiyor. Tüm klinik çalışmaları tamamlanan bu ilaç ile Biota uzmanlık alanını bitkisel ilaca taşımaya hazırlanıyor.

Biota Genel Müdürü Cihat Dündar, halk arasında çok tanınan ve binlerce yıldır kullanılan bir bitkinin ana hammaddeleri olduğunu, ruhsat için başvurduklarını ve 2013 gibi piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi. Bitkisel şeker ilacının piyasadaki sentetik ürünlerden önemli bir farkı olduğuna değinen Dündar, ilacın dengeleyici özelliği olduğunu; hasta aldığında düşük değerlerin yükseldiğini, yüksek değerlerin de düştüğünü ifade etti.

Pazarlamaya 1 milyon dolarlık yatırım

Şeker hastalığı için geliştirdikleri ilacın 500 bin dolarlık maliyeti olduğunu ifade eden Dündar, ilaç mümessilleri ekibi kuracaklarını belirterek, “Pazarlamaya yıllık 1 milyon dolar yatırmayı düşünüyoruz” dedi. Etno-botanik’in tüm dünyada hızla gelişen bir bilim dalı olduğunu, Almanya’da 30 bine yakın bitkisel ilacın devlet tarafından desteklendiğini söyleyen Dündar, Türkiye’de bitkisel ilaçlar SGK kapsamında olmadığını belirtti. Cihat Dündar, şimdilik sektörde yerli bitkisel ilaç bulunmadığını ancak şeker hastalığı ilacına ruhsat aldıktan sonra bu konuda gerekli bakanlıklarla görüşmeler yapacaklarını sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.