Beyninizde Elon Musk’a yer açın

Modern zamanların en büyük girişimcisinden yeni şirket: Neuralink.

28.03.2017 - 11:35 | Haluk Kasarcı

Beyninizde Elon Musk’a yer açın

Milyarder yatırımcı, mühendis, girişimci Elon Musk yeni bir hayalin peşinde. Elektrikle çalışan otonom araçlar, uzay seyahati derken bu defa medikal araştırma alanında faaliyet gösterecek Neuralink’i hayata geçiren Musk’ın hedefinde insan beyni var.

Beyninizde Elon Musk'a yer açın

Iain M. Banks

Girişimlerinin büyük çoğunluğunda bilim kurgudan esinlendiği bilinen Musk’ın son projesi bu konuda en açık örnek niteliğinde. Musk, yeni şirketi aracılığıyla -İskoç romancı Iain M. Banks’in The Culture serisinden ilhamla- insan beyni ve bilgisayarlar arasında bağlantı sağlamaya çalışacak.

Yıldızlararası anarşist ütopik bir toplum olan The Culture’da karakterler, beyin zarlarında geliştirdikleri yarı-organik ağlar aracılığıyla kablosuz olarak yapay zeka ile iletişim kurma ve zihinlerini yedekleyebilme gibi imkânlara sahip oluyorlar. Banks’in serisinde insanlar zihinlerinin en son yedekledikleri halini geri yükleyerek ölümsüzlüğe ulaşıyorlarsa da Musk’ın yakın dönem planları bu kadar iddialı değil.

Daha önce kötü niyetli yapay zekaya karşı bir savunma mekanizması olarak düşünceleri bir yerde yedeklemenin ve geri yüklenebilir hale getirmenin önemli olduğuna inandığını söyleyen Musk’ın yeni girişimiyle, epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılmak üzere insan beynine yerleştirilecek elektrotlar üretmesi bekleniyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre şimdiden ilk üç çalışanını istihdam eden Neuralink’in kadrosundaki isimler şöyle: Vanessa Tolosa (Lawrence Livermore National Laboratory’de görevli mühendis ve esnek elektrotlar konusunda uzman), Philip Sabes (Beynin insan hareketlerini nasıl kontrol ettiği üzerine çalışan, Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bir profesör) ve Timothy Gardner (Sakaların beynine yerleştirdiği küçük elektrotlar aracılığıyla kuşların nasıl melodik ötmeyi başardığını açıklamak için çalışan, Boston Üniversitesi’nde görevli profesör).

Kaynak: Arstechnica.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.