Beklenen 2011 IKEA kataloğu

Yeni IKEA kataloğunun tanıtımı 1 Eylül 2010 günü, IKEA Perakende Direktörü John Kersten ve...

01.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Yeni IKEA kataloğunun tanıtımı 1 Eylül 2010 günü, IKEA Perakende Direktörü John Kersten ve IKEA Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar’ın katılımıyla Bayrampaşa mağazasında düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirildi.

Bu yıl “Değer verdiğiniz her şeye yer açın” ana temasıyla Türk tüketicisi ile buluşan IKEA kataloğu tüm dünyada da 60. yaşını kutluyor. 1951 yılından beri tüm dünyada IKEA konsepti ile bütünleşen IKEA kataloğu, bu yıl 6. kez Türk tüketicileri ile buluşuyor.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren IKEA Perakende Direktörü John Kersten, IKEA kataloğunun, 41 ülkede 301 mağazası ile 11 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplamda yılda 590 milyon ziyaretçiyi ağırlayan IKEA için önemine dikkat çekti. Kersten, “Evleri keyif alacağınız yaşam alanlarına dönüştürmek ve bir evin ihtiyacı olan her şeyi tek çatı altında, IKEA çatısının altında size sunabilmek için çalışıyoruz. Mağazalarımızda 8.500’ü aşkın ürün çeşidi ve örnek yaşam alanlarımızla ziyaretçilerimize ilham kaynağı oluyoruz. Her yıl geleneksel olarak yayınlanan IKEA kataloğumuz da bu çalışmalarımızın en önemli vitrini. Bu yıl kataloğumuzun ana teması; -Değer verdiğiniz her şeye yer açın.- Bu tema çerçevesinde kataloğumuzda evinizde değer verdiğiniz yaşam alanlarını nasıl yaratabileceğinizi ve bunların kolay ve düşük fiyatlı yollarını bulacaksınız.” dedi. Kersten, konuşmasında IKEA Ankara mağazasının 2011 yaz aylarının başında açılacağını da hatırlatarak sözlerini tamamladı.

IKEA Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar da konuşmasında Eylül ayı sonuna kadar evlerde yerini alacak 2011 IKEA kataloğu ile ilgili detaylı bilgi verdi. Bu yılın kataloğunda bulunan çözüm önerileri ile küçük mekanlara, büyük fikirler sığdırarak, IKEA müşterilerine değer verdikleri her şeye yer açmaları için ilham kaynağı olmayı hedeflediklerini belirten Sadıklar, kataloğun bu yılki toplam tirajını 4 milyon 300 bin adet olarak açıkladı. Sadıklar, “5 yılda İstanbul, Bursa ve İzmir’de toplam 16 milyon 300 bin adet dağıtılan IKEA kataloğu bu yıl toplam 4 milyon 300 bin adet olarak basıldı. Eylül ayının sonuna kadar tüketicilere ulaşacak olan yeni katalog İstanbul’da 2 milyon 560 bin, İzmir’de 680 bin ve Bursa’da 420 bin olmak üzere 3 milyon 660 bin kapıya ücretsiz olarak dağıtılacak.” dedi.

2008 yılından itibaren yeni boyutlarıyla basılan çevreci IKEA kataloğunda bulunan 500’ü yeni 2.000 civarında ürün ile tüketicilere ulaşacaklarının altını çizen Senem Sadıklar, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da 4 farklı dönemde  ürün gamımız yenilenecektir. Üstelik bu yıl mağazalarımızda, 1.650 çeşidi aşkın ürünü geçen seneden daha da düşük fiyatlarla satışa sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Senem Sadıklar, 2011 IKEA kataloğunun 6. yılında, mağazaların bulunduğu 3 ilde gerçekleştirilen ”Ev Dekorasyonunda Tüketici Alışkanlıkları Araştırması”nın sonuçlarını da açıkladı. Sadıklar, “İstanbul, İzmir ve Bursa’dan 900 kişinin katıldığı araştırma sonuçları; IKEA kültürünün, Türk halkının dekorasyon alışkanlıkları üzerinde etkili olmaya başladığının ve IKEA Türkiye olarak çalışmalarımızda doğru yolda ilerlediğimizin önemli bir göstergesi oldu. Geçen 5 yılda Türk tüketicisinin algısında IKEA mağazalarının -bir evin ihtiyacı olan her şeyi tek çatı altında sunan- mobilya mağazaları olarak  konumlandırılmasında önemli adımlar atıldı. Yeni kataloğumuzun lansmanı ile başlayan yeni katalog yılımızda da bu konumlandırma hedefi için güçlü adımlar atmayı planlıyoruz.” dedi.

IKEA Ev Dekorasyonunda Tüketici Alışkanlıkları Araştırması
– Araştırmaya katılan 900 kişi arasında mobilya alımında %72 ile fiyat başlıca seçim kriteri olarak öne çıkarken, %64 ile kalite ve rahatlık eşit ağırlıklı faktörler olarak sıralamadaki yerlerini aldı.
– Araştırmaya katılanların %53’ü mobilyalarını set olarak almaktansa, kendileri tek tek seçerek kombin etmeyi tercih ediyorlar.
– Katılanların %73’ü ev dekorasyonun değişmesinde en büyük etkenin “eşyaların yıpranması” olduğunu ifade ederken, dekorasyonun değişme sıklığının da ortalama 5 yıl olduğu sonucuna ulaşıldı.
– Yeni ev kurulurken en fazla bütçe  %46 ile “Salon”a, %18 ile “Oturma Odası”na harcanıyor.
– Yeni ev kurulurken en fazla bütçe ayrılan alanlar, salon ve oturma odalarından sonra %10 ile “Yatak odaları”, %7 ile “Mutfaklar” olarak belirtildi.
– Araştırmaya katılan 900 kişiden %87’si, evde düzeni sağlamak için çekmece içi düzenleyiciler, çekmece ve bölmeleri olan yatakları ve içlerinde gizli saklama bölmeleri olan mobilyaları kullanmayı tercih ettiklerini açıkladılar.

2011 IKEA Kataloğu Hakkında
– 1951 yılından beri tüm dünyada IKEA konsepti ile bütünleşen IKEA Kataloğu bu yıl dünyada 60. yılını kutluyor.
– 1999 yılında internet üzerinde ilk online IKEA kataloğu yayınlanırken, 60 yılda dijital teknolojilere paralel olarak şekillenen kataloğun günümüzde 56 internet versiyonu ve 36 ayrı iPhone aplikasyonu bulunuyor.
– 2011 IKEA kataloğu bu yıl 39 ülkede dağıtılmak üzere, 29 dilde basıldı.
– 373 sayfadan oluşan dünyada toplam 197 milyon 500 bin adet tirajı olan katalogda, 260 yaşam alanı ve 2.000 civarında ürün bulunuyor.
– Her gün ev keyfi sunmayı amaçlayan 2011 kataloğunun ana teması; “Değer verdiğiniz her şey için yer açın ” .
– 5 yılda İstanbul, Bursa ve İzmir’de toplam 16 milyon 300 bin adet dağıtılan IKEA kataloğu bu yıl toplam 4 milyon 300.000 adet olarak basıldı.
– Eylül ayının sonuna kadar tüketicilere ulaşacak olan yeni katalog İstanbul’da 2 milyon 560 bin, İzmir’de 680 bin ve Bursa’da 420 bin olmak üzere 3.660 bin haneye ücretsiz olarak dağıtılacak.
– Bu yıl, 500’ü 2011 kataloğunda olmak üzere, IKEA mağazalarında toplam 1.748 adet yeni ürün yer alıyor.
– IKEA mağazalarında bu yıl 1.650’yi aşkın ürün geçen seneden daha da düşük fiyatlarla satışa sunuluyor.
– 2011 IKEA Kataloğunda yer alan ürünler, bu yıl da 1 yıl boyunca; 2011 Ağustos ayına kadar sabit fiyat garantili.
– KIVIK, ALVROS, MARDAL, SANDBY gibi ürün gamımıza yeni eklenen ailelerin yataklı kanepeleri, oturma grupları ile ayrıca var olan ailelerin yepyeni ve rengarenk kılıf ve kumaş çeşitleri ile 500’den fazla seçenek sunarak farklı çözümler sunuluyor.
– Bu yıl ilk defa oluşturulan menülerle salon ve oturma odalarında uygun fiyatlı paket çözümler ile uyum ve kombinasyon birarada sunuluyor.
– IKEA Çocuk ürün gamında uzatılabilen çocuk ürün serileri ile çok daha uzun süre kullanılabilen çözümler sunuluyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.