Basın özgürlüğünde Türkiye tepetaklak

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün her yıl yayımladığı sıralamada Türkiye birçok Afrika ülkesinin gerisinde kaldı...

21.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün her yıl yayımladığı sıralamada Türkiye birçok Afrika ülkesinin gerisinde kaldı. Raporda basın özgürlüğünde Avrupa’da gerileme, ABD’de ise büyük ilerleme olduğu görülüyor

Türkiye’nin 1 Eylül 2008-31 Ağustos 2009 arasındaki basın özgürlüğü notu bir önceki döneme göre 20 basamak birden düşerek Ermenistan’ın gerisinde, Venezuela’nın bir basamak üzerinde yer aldı. 175 ülkenin değerlendirildiği raporda Avrupa’dan başka pek çok Afrika ülkesi Türkiye’yi geride bıraktı. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün dün Paris’te açıkladığı 8. yıllık raporunda, basın özgürlüğünde Avrupa’nın gerilediği, ABD’de Barack Obama’nın başkan seçilmesiyle iyileşme görüldüğü dile getirildi. Bir önceki raporda 40’ıncı sırada bulunan ABD 20’inciliğe terfi etti.
Basın özgürlüğünde ilk 5 sırayı Danimarka, Finlandiya, İrlanda, Norveç ve İsveç’in aldığını belirten rapora göre, Avrupa ülkeleri bu konuda örnek olmaktan hızla uzaklaşıyor. Bir önceki listenin ilk 20’sinde Avrupa ülkeleri yer alırken, bu yıl bu sayı 15’e düştü. Dünya çapında yüzlerce gazeteci ve medya uzmanının basın özgürlüğüyle ilgili sorulara verdikleri yanıtlarla oluşturulan raporda, Avrupa’da özellikle Fransa, Slovakya ve İtalya’nın bir önceki klasmanlarından sırasıyla 8, 37 ve 5 basamak aşağı indikleri kaydedildi. Raporda, İtalya ve İspanya’da gazetecilerin fiziksel olarak tehdit edildiklerini, Hırvatistan’da da bir gazetecinin öldürüldüğü dile getirildi.

Hukuksal düzenlemeler
Rapor, Avrupa’da basın özgürlüğüne yönelik en büyük tehdidin hukuksal düzenlemelerden kaynaklandığını vurguladı. 2008’de kabul edilen bir dizi yasanın gazetecilerin çalışmasını engellediğini kaydeden Sınır Tanımayan Gazeteciler, Slovakya’da çıkan bir yasanın medyada eleştirilen kişiye otomatik cevap hakkı tanınmasının ve kültür bakanlığına yayınları denetleme yetkisi verilmesinin basın özgürlüğünü tehdit ettiğini ifade etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 93. sıradaki İsrail’in basın özgürlüğü açısından 47 basamak inerek pike yaptığını ve Kuveyt ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin dahi gerisinde kaldığına işaret etti. Raporun son 3 sırasında Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre yer aldı. Örgütün Genel Sekreteri Jean François Julliard, “Avrupa, özgürlükler söz konusu olduğunda dünyaya örnek olmalı, çünkü bu konumda değilseniz öteki yerlerdeki insan hakları ihlallerini nasıl kınayabilirsiniz?” dedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.