“Başarımızın anahtarı ortaklık”

discovery+'ın bugününü ve geleceğe dair hedeflerini Discovery Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CEEMEA Bölge Müdürü Jamie Cooke'tan dinliyoruz.

02.06.2021 - 14:41 | Simge Şenses

Discovery Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CEEMEA Bölge Müdürü Jamie Cooke ile Discovery’nin streaming platformları arasındaki kızışan rekabette nerede durduğunu, izlediği büyüme stratejisini ve BluTV ile yeni işbirliğinin bu strateji açısından neler ifade ettiğini konuştuk.

discovery+ streaming platformları arasındaki rekabette nasıl konumlanıyor? Global ölçekte nasıl bir büyüme stratejisi izliyor?

Son yıllarda online video izleme platfromları bir hayli gelişti. Bu büyüme, Discovery’nin küresel alana açılıp bilinçli kullanıcılara arzuladıkları hizmetleri sunabilmesi için harika bir fırsat oldu. discovery+, sadece gerçek hayata dayalı eğlenceye odaklanan, bu alanda dünyadaki en geniş içerik portföyüne sahip tek adres. Diğer yayın platformlarını tamamlayıcı bu özelliği sayesinde de dünyanın neresinde olursa olsun pazara katkı sağlıyor.

Başarımızın anahtarı ortaklık ve global stratejimiz de bu yönde. Geçen sene Aralık ayında piyasaya açılmaya başladığımız zamanlarda discovery+ için ilk olarak ABD’de Verizon ile bir anlaşma yaptık. Daha sonra bunu İngiltere’de Sky ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği izledi. Geçtiğimiz altı ay içerisinde discovery+ beş farklı işbirliğine daha imza attı. Türkiye’de BluTV’ye ek olarak on üç farklı ülkede hizmet vermeye başladık. MEGOGO ile CEEMCA’da 13 ülkede, STARZPLAY ile MENA’da ve STC ile Jawwy TV’de 18 ülkede yer almaktayız. Üç Baltık ülkesinde yayın yapan ve TV3’ün bir parçası olan Go3’ü de geçtiğimiz günlerde hizmete sunduk.

"Başarımızın anahtarı ortaklık"

BluTV ile yapılan işbirliği bu strateji için ne ifade ediyor? Türkiye pazarına dair beklenti ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

BluTV ile olan işbirliğimiz, abone tabanımızı ortaklıklarla büyütme stratejimizi destekliyor. Pazarı çok iyi tanıyan, lider yerel SVOD platformlarından BluTV ile bir araya gelmek gücümüze güç katıyor. Onlar bize abone getiriyorlar, biz de onlara sayısız hizmet sunuyoruz. BluTV, Discovery’ye Türkiye’nin geniş SVOD piyasasına ikinci sıradan girme şansı tanıyor. BluTV, tüm yerel içerik üreticileri ve yayıncıları ile sağlam ilişkilere sahip. Yerel içerik akışının devamlılığı ve yeni abone kazanmanın sürekliliği için ilişkiler çok önemli. BluTV’nin yerel bilgisiyle bizim dünya çapında bilinen ve yayınlanan markalarımızı bir araya getirince ortaya Türkiye için ideal SVOD iş modeli çıkıyor.

Hedefimiz Discovery’nin ikonik markalarından BluTV’ye birinci sınıf gerçek yaşama dayalı eğlence içeriği sunmak. Buna, discovery+ için özel üretilen d+ orijinal yapımları da dahil. BluTV’nin halihazırda platformda yer alan içerikleriyle, bizim üyelere sunduğumuz içerikler birbirini tamamlar nitelikte.

Discovery’nin BluTV’ye yatırımıyla birlikte beklentimiz, üyelerin artması ve gittikçe daha rekabetçi bir hâl alan Türk SVOD pazarında daha geniş bir yere sahip olmak. BluTV ile işbirliğimiz yürüttüğümüz çoklu kanal stratejimizi güçlendirirken, özellikle son zamanlarda çok fazla seyirci bulan kaliteli Türkçe içeriğe de erişim sağlayacak. Discovery’nin Türkiye ve MENA’daki dağıtım gücü BluTV’nin büyümesinde önemli bir rol oynayacak. Discovery, BluTV’nin satışında ve dağıtımında destek sağlayacak. BluTV içeriğine şu an MENA’da Discovery’nin ortaklarından STARZPLAY’den erişim sağlanması buna bir örnek.

Türkiye’deki izleyici profiline dair gözlemleriniz neler? Ne tür içeriklerin daha yoğun ilgiyle karşılanacağını düşünüyorsunuz?

Türk izleyicilerin tercihlerini aslında uzun zamandır inceliyoruz. Analizlerimiz TLC, DMAX gibi düzenli olarak tam zamanlı ölçümlenen kanallarımızdan aldığımız 4-5 yıllık verilerimizle desteklenmekte. İncelemelerimize göre, Türk izleyicileri de dünyanın geri kalanı ile benzer izleme alışkanlıklarına sahip. Sıradışı karakterlerin yaşadıkları zorluklar, sevinçler, tutkular ve gerçek yaşam hikâyeleri, dünyanın her yerindeki izleyicilere hitap ediyor. Ağır Yaşamlar, Altın Peşinde, Tamirat Tadilat, Evliliğe 90 Gün, Market Oyunları, Rüya Gibi Evler, Ed Stafford Serileri gibi en popüler programlarımız Türkiye’de de oldukça geniş bir izleyici kitlesine sahip. Hayatta kalmadan, otomobile ve suç janrına dair uzanan geniş içerik yelpazesini barındıran Discovery programlarımızın BluTV’ye de yeni üyeler çekeceğine eminiz.

discovery+’ın ek olarak dijital için özel üretilmiş d+ orijinal yapımları ve Eurosport’un canlı spor yayınlarıyla dijital platform izleyicilerine sunacak çok fazla içeriği var. discovery+ orijinal yapımları, daha genç bir nesle hitap eden, çok daha tartışmalı konuları ele alan, dijital için hazırlanmış özel programlar. Her ay izleyicilere yeni discovery+ orijinal yapımları sunmaya devam ediyoruz. Ellen DeGeneres’in sunduğu, dünyanın soyu tükenmekte olan sıra dışı hayvanlarını konu alan doğa belgeseli Endangered ile Sean Penn’in yıkıcı Haiti depreminden sonra bölge halkına yaptığı ilham verici yardımları anlatan Citizen Penn bizi Haziran için heyecanlandıran orijinal yapımlardan.

Globalde ve Türkiye özelinde orta ve uzun vadeli hedeflerinizi dinleyerek bitirelim.

BluTV’deki Discovery içeriklerimizle kısa vadede ulaşabildiğimiz kadar çok kişiye ulaşıp, yeni üyeler kazanmak istiyoruz. Uzun soluklu hedeflerimizin arasında, Türkiye’de geçen yerel yapımlar ortaya çıkarmak var. Türkiye pazarının gücüne inanıyoruz ve bu nedenle yerel pazarda yatırımlarımıza devam edip Türkiye’deki işlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Discovery, yaşama dair içerikleriyle dünyanın en iyi hikâye anlatıcı medya kuruluşlarından. Türkiye pazarında oyunun kurallarını değiştirmek için küresel deneyimlerimizden, bilgi birikimimizden ve özgün içeriklerimizden yararlanmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar 200’ü aşkın ülkede, 50 dilin üzerinde başarılı bir şekilde TV yayıncılığı yaptık ve bu alanda yaptığımız yatırımlar da elbette küresel çapta devam edecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.