MediaCat

“Bahar’a bir tatlılık yaptık”

Carte d’Or’un kurguda kalmayıp hakikate taşınan Bahar entegrasyonunun detaylarını Unilever Türkiye Açık Dondurma ve Ev Tipi Dondurmadan Sorumlu Pazarlama Direktörü Gül Lüş ve Circus Kurucu Ortağı Öyküm Safioğlu anlatıyor.

Bahar dizisinin ve Demet Evgar’ın takipçileri, Carte d’Or’un bir süredir oyuncunun hem dizideki karakterinin hem de kendisinin hayatına tatlılık kattığından haberdardır. Kurguda kalmayıp hakikate taşınan dizi entegrasyonunun detaylarını Unilever Türkiye Açık Dondurma ve Ev Tipi Dondurmadan Sorumlu Pazarlama Direktörü Gül Lüş ve Circus Kurucu Ortağı Öyküm Safioğlu’ndan dinliyoruz.

Carte d’Or ile Bahar dizisini aynı kampanyada buluşturma fikri nasıl doğdu? Proje hangi aşamalardan geçerek son şeklini aldı?

Unilever Türkiye Açık Dondurma ve<br />
Ev Tipi Dondurmadan Sorumlu<br />
Pazarlama Direktörü Gül Lüş

Unilever Türkiye Açık Dondurma ve
Ev Tipi Dondurmadan Sorumlu
Pazarlama Direktörü Gül Lüş

Gül Lüş: Carte d’Or olarak yeniliklerin peşinden koşan bir markayız. Pazara ev tipi dondurmayı getiren ilk marka olarak, yeni ve ilk kez yapılan projelere hayat vermeyi hedefliyoruz. Tam da bu noktada günümüzün en yeni pazarlama olanaklarından olan dizi entegrasyonunu hangi yönleriyle farklılaştırabiliriz ve yine bir ilki nasıl başarabiliriz diye düşündük. Biz de projemizi bir entegrasyonla kısıtlamayıp tüketiciye dokunabildiğimiz ve markamızın yıllardır söylediği gibi bir tatlılık yapabileceğimiz bir hale büründürdük. Şüphesiz yılın dizisi Bahar bu projeyi hayata geçirmek için en doğru adresti.

İlk olarak Carte d’Or hesabından Bahar’ın bir sonraki bölümünün ipuçlarını verdik. Bu sayede Carte d’Or takipçilerinde ve Bahar dizisinin fanlarında merak uyandırdık. İlk entegrasyonumuzun gerçekleşeceği 21 Mayıs’ta diziden önce bir advertorial yayımlayarak Demet Evgar ve eşi Levent Babataş’ı ev halinde sohbet edip Carte d’Or yerken ekranlara taşıdık. Bu daha önce entegrasyonla birlikte hiç yapılmamış bir içerikti. Aynı bölümde Carte d’Or Patisserie’yi dizinin senaryosuna uygun şekilde adapte ettik ve entegrasyona yer verdik. 28 Mayıs’taki bir sonraki bölümde, yine bir tatlılık yapıp Carte d’Or Aşkın Büyüsü’ne dikkat çektik. Bu kez dizinin kamera arkası görüntülerine Carte d’Or Türkiye hesabında yer verdik. Bölüm boyunca ise entegrasyonumuz ekranlara yansıdı.

Bizi tüm bu süreçte farklı ve yenilikçi kılan, bir yandan yeni lezzetlerimizi tanıtırken diğer yandan bir oyuncunun hem kendisinin hem de canlandırdığı karakterin hayatında Carte d’Or’un yansımasını görmekti. Dizinin ana karakterlerinin en yakınlaştığı anları sahiplenip, seyircilerin heyecanla beklediği anda ise bu tatlılığın bir parçası olduk.

İşbirliğinin ardındaki içgörü neydi? Bahar, Carte d’Or için ne ifade ediyor?

GL: Uzun yıllardır tüketicilerimizle buluşurken bir tatlılık yapma peşindeyiz. Hayatın her anında Carte d’Or ile “Bir Tatlılık Yap” diyoruz. Dizi fanlarına ise bu tatlılığı Bahar ve Evren rollerinin yakınlaştıkları ana konumlanarak yaptık. Dizi öncesi advertorial bağlantımızla, sadece Bahar’a değil, rolü canlandıran Demet Evgar’a da tatlılık kattık. Entegrasyonun yanı sıra sosyal medya hesabımızda verdiğimiz ipuçları ve kamera arkası görüntüler projeyi daha da anlamlı kıldı.

Dönüp baktığımızda; sosyal medya kullanıcılarına, TV seyircilerine, oyunculara ve dizi fanlarına dokunarak yeni lezzetlerimizi tanıtırken, tatlılık yapmayı ihmal etmedik.

Carte d’Or ile Bahar işbirliği daha önce gördüğümüz marka entegrasyonlarından nasıl farklılaşıyor?

Circus Kurucu Ortağı<br />
Öyküm Safioğlu

Circus Kurucu Ortağı
Öyküm Safioğlu

Öyküm Safioğlu: Temel fark markanın hikâyesini karakterin dünyasını önceliklendirerek kurmuş olmak. Bahar’ın zor bir hayatı var, yıllar süren yükleri geride bırakıp kendi olmak istiyor, evliliği sorunlu, orada kendisine saygı gösterilmiyor. Buradan başladık, “Bahar’a bir tatlılık yapalım”dan. Bu doğrultuda bir tretman yazdık. Dizinin senaristleri Ayça Üzüm ve Atasay Koç o tretmanı aldı, altın değerinde anların olduğu bir sahne yazdı. Bahar’a artık tatlılığı yaşatmaya hazırdık.

Keşfetmeyi sevenlere tatlı bir başlangıç yaptık. Yayından önce bu harika sahneyle ve bölümde geçen diğer konularla ilgili bir kelime bulutu oluşturduk, ve Carte d’Or logomuzun içine yerleştirdik. Bir anlamda kelimelerden oluşan bir fragman hazırladık diyebiliriz. Olabileceklere dair izleyicilerden, influencer’lardan ve dizi dünyası hesaplarından yüzlerce tahmin geldi. Yeni bölümden hemen önce Demet Evgar ve eşi Şef Levent Babataş’ın evindeydik. Levent Bey eşine Carte d’Or ikram etmekte ve bir tatlılıkla logodaki ipuçlarını öğrenmeye çalışmaktaydı. Ancak Demet Hanım ser verdi sır vermedi, onları evlerinde Carte d’Or’la yalnız bıraktık ve Bahar’ın yeni bölümüne geçtik.

Altın değerinde anlar yarattık. Bölümde entegrasyonumuz yayınlandı, ipuçları çözüldü ve Bahar’ı samimi, keyifli, mutlu bambaşka bir dünyaya götürdük. Böylelikle izleyiciler hem Demet Evgar’ı hem de sevdikleri Bahar’ı aynı akşam izleyebildiler. Carte d’Or her iki hayata da tatlılık katmış oldu.

Kapıları araladık. Bir sonraki hafta Demet Evgar ve eşi Levent Babataş’ın evine tekrar konuk olduk ve yine yeni bölüme az kalmıştı. Levent Bey bu kez keyifli set anlarını sordu Demet Hanım’a. Ancak Demet Evgar Carte d’Or keyfine ara vermedi ve izleyicilerin çok bekledikleri, ilgiyle takip ettikleri kamera arkası görüntülerini Carte d’Or’un hesabından izleyebileceğini iletti. Takip eden haftalarda da çok merak edilen kamera arkası görüntüleri Carte d’Or Instagram hesabında takipçilerle buluştu.

Yakup Yengil
Show TV Genel Müdür Yardımcısı

Oyuncuların gerçek yaşamları ile dizi içerisindeki kurgusal karakterlerini aynı duyguda birleştirmek çok kolay değil. Carte d’Or bu açıdan ilkleri barındıran bir proje oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Asena Bülbüloğlu
Bahar Dizisi Yapımcısı & MF Yapım Kurucusu

Bahar bende çok kıymetli bir yere sahip. Karakterimiz iç sesine kulak veren, duyan, anlayan, karşılaştığı zorlukları cesaretle, zekâsıyla aşan muazzam bir kişilik. Üstelik bu karaktere can veren kişi de hem sanatıyla hem de kişiliğiyle hepimizin bayıldığı Demet Evgar. Bu bağlamda bir kadın yapımcı olarak Bahar’ın ülkedeki bütün kadınların sesi olmasına aracılık etmek beni çok mutlu ediyor.

Bu kadar özel duygular beslediğinizde de marka işbirlikleri anlamında seçici oluyorsunuz. Carte d’Or içeriğe ve dolayısıyla izleyicimize saygı duyan, özenen, dizinin dünyasıyla örtüşen bir kurguyla bize geldiğinde biz de heyecanlandık. İlk andan itibaren hem markanın pazarlama ekibi hem de uzun yıllardır anlaşarak çalıştığımız ajansları Circus, kanalımız Show TV ve bizim ekibimiz olağanüstü bir uyum içerisinde çalıştı ve ortaya bölümün en çok izlenen sahnesi çıktı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.