MediaCat

Bağış için yenilenen oyun

Mayın Tarlası oyununa yeni bir yorum katan Handicap International’dan sivilleri kara mayınlarından korumaya yönelik farkındalık kampanyası.

Dünyanın dört bir yanındaki 60 ülke ve bölgede 1 milyondan fazla kara mayını bulunuyor. Savaşlar ve çatışmalar sona erse de bu mayınlar temizlenmeyerek o bölgelerde kalmaya devam ediyor ve milyonlarca masum insanın hayatını tehdit ediyor.

Çatışma bölgelerindeki mayın mağdurlarına yardım eli uzatan Nobel Barış Ödüllü sivil toplum kuruluşu Handicap International, ajansı Mutant işbirliğiyle hayata geçirdiği yeni bağış ve farkındalık kampanyasında nostaljik bir oyuna, 90’lı yıllarda hayatımıza giren Mayın Tarlası’na (Minesweeper) yeni bir yorum getiriyor.

Mayın Tarlası oyununun kuralları basit: Hücrelere bölünmüş ekranda mayınlar gelişigüzel yerleştiriliyor ve açılan bir hücrede görünen rakam, etrafındaki mayın miktarını gösteriyor. Oyunun amacı herhangi bir mayına denk gelmeden tüm hücreleri açmak. “Gerçek Mayın Tarlası” adlı çokkanallı kampanyanın merkezinde yer alan bu oyun realminesweeper.be adresinde, gerçek mayınların bulunduğu bölgelerde canlandırılıyor. Mayın temizliğinin bir oyun olmadığı hatırlatılan ziyaretçiler bağış sayfasına yönlendiriliyor. Sitede mayın mağdurları ve mayın temizleyenler hakkında bilgiler de yer alıyor.

Sekiz ülkede 4 bin 793 kişiye istihdam sağladıklarını ve 60’ı aşkın ülkede faaliyet gösterdiklerini söyleyen Handicap International Belçika Genel Direktörü Antoine Sépulchre, “Misyonumuz çok fazla zaman, finansal kaynak ve risk gerektiriyor. Yerel insanlar tarafımızdan mayın temizleyici olarak eğitiliyor; bilinçlendirme çalışmaları yapıyor, protez ve rehabilitasyon desteği sağlıyoruz. Personel ve maddi kaynaklarımız yetersiz. Mevcut küresel tabloda bu durum önümüzdeki dönemde de düzelmeyecek. Dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için motiveyiz ama bunu tek başımıza yapamayız” diyor.

Çoğu insan için geçmişte kalmış gibi görünse de kara mayınlarının güncel bir sorun olduğunu söyleyen Mutant’ın yaratıcı ekibinden Jonathan d’Oultremont, hemen herkesin oynadığı ilk oyunlardan Mayın Tarlası’nın gerçek harita, mayın sayısı ve kayıplar kullanılarak uyarlandığında deneyimin yeni bir boyut kazandığını ve oyunun bağış toplama aracına dönüştüğünü ifade ediyor.

Handicap International, topladığı bağışları mayın temizleme çalışmaları, mayından korunma farkındalığı eğitimleri, proteze erişim, rehabilitasyon ve psikolojik destek için kullanacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.