Avustralya’daki tüm iPhone ve iPad’lere saldıran hacker’lar fidye peşinde

Saldırganlar kilitledikleri cihazları açmak için 50 dolar istiyor.

27.05.2014 - 10:18 | Ali Kuru

Avustralya'daki tüm iPhone ve iPad'lere saldıran hacker'lar fidye peşinde

Avustralya‘da yayın yapan The Age, ülkedeki tüm Apple cihazların siber saldırı altında olduğunu bildiriyor.

Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre ülkenin hemen her bölgesinden iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları sosyal medya üzerinden cihazlarının kilitlendiğini bildiriyor. Haberde, tüm kullanıcıların ‘kayıp cihaz’ uyarısı ile karşılaştığı ve ekranlarında ‘Oleg Pliss’ ismine 50 dolar göndermeleri gerektiğini söyleyen bir mesajın belirdiği ifade ediliyor. Gazete, cihazları için önceden bir parola belirleyen kullanıcıların kilidi açabildiğini, belirlememiş olanların ise kilidi kaldıramadığını söylüyor.

Avustralya'daki tüm iPhone ve iPad'lere saldıran hacker'lar kilitledikleri telefonları açmak için fidye istiyor

Gazeteye konuşan bir güvenlik uzmanı, saldırganların Apple müşterilerinin zayıf parolalar kullanma alışkanlıklarından faydalanıyor olabileceklerini söylüyor. Uzman, kullanıcıların başka servislerde/internet sitelerinde kullandıkları sıradan parolaları iCloud hesapları için de kullandıklarını, bu yüzden diğer servislerden çalınan kullanıcı adı/parola bilgilerinin iCloud hesaplarına erişim için de kapıları araladığını belirtiyor.

Son dönemde giderek yaygınlaşmaya başlayan benzer kötü amaçlı yazılımlara ‘fidye yazılımları’ (ransomware) adı veriliyor. Avustralya’da yaşanan durumda hacker‘ların, kullanıcıların iCloud hesap bilgilerini başka sitelerden elde ettikleri kullanıcı bilgileriyle eşleştirmek ve erişim sağladıkları durumlarda cihazları kilitlemek için benzer bir yazılım kullandıkları tahmin ediliyor.

Kaynak: The Age