Avrupalı gibi ama Asyalı bir ajans

Hong Kong’da kurulan ilk Türk ajans olduklarını söyleyen Dantatsu’dan Asya hikâyesini dinliyoruz.

09.03.2021 - 10:58 | MediaCat

Avrupalı gibi ama Asyalı bir ajans

“Uzun bir süredir aklımda, hayranı olduğum, sırt çantamla birçok farklı ülkesini gezdiğim Asya’da ajans kurma fikri vardı. Bu fikrin temelinde de Çin ve ASEAN ülkeleri olmak üzere Asya’nın hızla yükselişi yer alıyor. Çin artık yarım milyarın üzerinde orta sınıfı barındıran, fakirliğin tamamen bitmekte olduğu bir ülke. Tüm uluslararası markalar uzun bir süredir Çin’i çok önemli bir pazar olarak görüyor ve tüm reklam ve pazarlama stratejilerini buna göre geliştiriyor” diyor Dantatsu Kreatif Reklam Ajansı Başkan Yardımcısı Cankat Kalyoncu. “Neden ve nasıl Asya” sorularının cevabı için kendisine kulak veriyoruz.

Hong Kong’da reklam ajansı açma kararının ardında nasıl bir hikâye var?

Dantatsu Kreatif Reklam Ajansı Başkan Yardımcısı Cankat Kalyoncu

Dantatsu’nun hikâyesi 2012’de Ankara’da başladı, İstanbul’da devam etti. Önceliğimiz markaların ihtiyaçlarına yönelik kreatif çözümler üretmek oldu. Tüm süreçlerimizde önem verdiğimiz “kreatif” kelimesinin karşılığını verebiliyor muyuz ve bu çözüm markamızın ihtiyacını tam olarak karşılıyor mu? Her zaman bu sorulara “evet” cevabını verdiğimizden emin olarak ilerledik. Yeni fikirler üretmeye hevesli, genç, dinamik, hızlı, tabiri caizse zehir gibi bir ekiple markalarımız mutlu oldukça bizim de motivasyonumuz arttı. Şu an Ankara ve İstanbul’daki ofislerimizde yerel ve global birçok markaya hizmet vermeye devam ediyoruz.

Uzun bir süredir aklımda, hayranı olduğum, sırt çantamla birçok farklı ülkesini gezdiğim Asya’da ajans kurma fikri vardı. Bu fikrin temelinde de Çin ve ASEAN ülkeleri olmak üzere Asya’nın hızla yükselişi yer alıyor. Herkes farkında değil ama “ucuz Çin malını al, dünyaya sat” anlayışının sonu geliyor, hatta belki de geldi. Çin artık yarım milyarın üzerinde orta sınıfı barındıran, fakirliğin tamamen bitmekte olduğu bir ülke. Tüm uluslararası markalar uzun bir süredir Çin’i çok önemli bir pazar olarak görüyor ve tüm reklam ve pazarlama stratejilerini buna göre geliştiriyor. Bugün Louis Vuitton bu kadar büyüyüp lüks tüketimin yegâne devi olduysa, bunda başta Çin olmak üzere Asya bölgesi başat bir rol oynuyor.

Türkiye’nin öncelikli hedefleri arasında da Asya’ya yönelik ihracatını geliştirmek yer alıyor. Biz de hem Çin başta olmak üzere Asya pazarına açılmak isteyen hem de o bölgeden Türkiye pazarını hedefleyen tüm markalar için 360 derece reklam ve pazarlama hizmeti sunmak üzere geçtiğimiz yıl Hong Kong ofisimizi açtık.

Orada hangi markalara hizmet veriyorsunuz? Biraz pazarın dinamiklerini sizden dinleyelim.

Markalarımızın çok ihtiyaç duyduğu Çin ve Asya pazarına yönelik tüm reklam, pazarlama stratejileri; özgün, yaratıcı ve bölgedeki trendlere ve tüketici beklentilerine uygun içerik üretim hizmetlerini sunuyoruz. Pek çok hizmetimiz var. Bunlar arasında en özellerinden biri Çin’in ünlü mesajlaşma platformu WeChat’te markalar için resmî şirket hesabı kurarak burada Çince içerik yönetimi ve dijital pazarlama yapabiliyor olmamız. Bu alanda Türkiye’de doğmuş tek ajansız. Bu hizmeti Hong Kong’da yerleşik küresel markalar için dahi sunuyoruz.

WeChat’in 1,1 milyar kullanıcısı var. Burada Çinlilerin tüm tüketim alışkınlıklarını takip edebilirsiniz, doğrudan ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Eğer bir marka olarak Çin’de tanınmak istiyorsanız hem WeChat’te hem diğer Çin sosyal medya mecralarında aktif olmanız gerekiyor. İşte bunun için Hong Kong’da güçlü bir WeChat ve Çin sosyal medya pazarlama ekibi kurduk.

Şu an Asya’da iki global ve iki yerel olmak üzere dört markaya hizmet veriyoruz. Bunların başında Holiday Inn otelleri geliyor. Oldukça farklı bir pazar olmasına rağmen, Hong Konglu, Çinli, Kanadalı ve Türklerden oluşan bir ekip kurarak “Avrupalı bir yaklaşımla Asyalı bir ajans” yaklaşımı belirledik. Özellikle WeChat, Baidou, Red gibi uygulamalara odaklandık.

Ana hedefimiz Türk markaları Asya’ya açmakken, ilk etapta bize global ve yerel markalar geldi. Onlarla hızlı ve başarılı bir çalışma sürecine adım attığımızı söyleyebilirim.

Dijital yetkinliklerin hayli geliştiği bu pazarda rekabeti etkileyen neler var?

Hong Kong çok pahalı bir ülke. Bu nedenle işletmeler çok hızlı kurulup, kapanabiliyor. Kiralar astronomik. İşler yolunda gitmezse sabretmek istemiyorlar. Bu da özellikle dijital kanalları çok iyi kullanma konusunda ekstra baskı yaratıyor.

Görsel içerikler son derece kaliteli. Bu nedenle hızla prodüksiyon birimimizi kurup Hong Kong’da en iyi video ve fotoğraf çekimi yapan kişilerden oluşan in-house bir ekip oluşturduk.

WeChat özellikle Çin’de olmazsa olmaz diye bu konuda analist ve içerik editörlerini işe aldık ve WeChat mini programlarına da hızla hâkim olduk. WeChatPay ile yapabileceklerinizin sınırı olmadığını görerek muhteşem kampanyalar tasarladık ve başarılı sonuçlar almaya başladık.

Öğrenme sürecimiz devam ederken, pandemiden dolayı sınırlar kapalı ve ilginç bir şekilde açmış olduğumuz ofisi ve ekibimizi yüz yüze tanıyamadan tüm çalışmalarımızı dijital olarak yürütüyoruz.

Uzakdoğu’ya açılmak isteyen Türk markaların bilmeleri gereken neler var?

Markalarımızın önce Uzakdoğu kelimesini kullanmayı bırakmalarını ve Doğu’nun en ucuyla bize esasında uzak değil yakın olduğuna inanmalarını tavsiye ediyorum. Uzak kavramı Batı’nın belirlediği bir tabir. Türkiye coğrafi olarak kıtaların kesişim noktasında ve adeta dünyanın merkezindeyken bize hiçbir coğrafya uzak olamaz. Hatta başta THY olmak üzere havayolu şirketlerimiz dünyanın her yerine doğrudan uçarken, artık her nokta bize en fazla yarım gün mesafede.

Çin’i ve Asya pazarını her gün daha da iyi tanıyoruz. Bakın ilk projelerimizden biri global bir otel zincirinin Çin Yeni Yılı kampanyasını ve içeriklerini oluşturmak oldu. İletişim gruplarımızda, Hong Kong’daki metin yazarı ve içerik üretici arkadaşlarımızla birlikte tasarım ekibimiz en ufak ayrıntının, her kelimenin ve karakterin kültürel bağlantılarını da dikkate alarak harika bir iş çıkardılar. Otelimizin Çin Yeni Yılı pudingleri bu güzel kampanyayla aynı hafta tükendi.

Onun için markalarımıza diyoruz ki, “Korkmayın biz oradayız!” Pazarlama iletişiminin dinamikleri çok farklı olmasına rağmen orada müthiş bir pazar var. Hedeflerinize çok hızlı ulaşabilirsiniz. Tahminlerin ötesinde başarı sağlayabilirsiniz. Hong Kong’da ve Çin anakarasında marka olarak tanınmaya önem verin. Biz de karma ekibimiz ile markalarımızın ne istediklerini anlıyor ve onlara ihtiyaç duydukları Asyalı hizmeti en kreatif şekilde verebiliyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.