MediaCat

AVM’ler azalırken, haber sayısı artıyor

Interpress’in araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılı Şubat ayı itibarıyla Türkiye genelinde var olan 288 AVM’den, 23 tanesi fonksiyonunu yitirerek toplam sayının 265’e düşmesine neden olurken, geçtiğimiz ay yazılı basında çıkan haber sayısı ise Ocak ayına göre % 2,2’lik bir artış gösterrdi.

AVM’ler azalırken, haber sayısı artıyor

Modern yaşamın, küreselleşen sermaye ve mal hareketlerinin önemli bir noktası haline gelen alışveriş merkezleri (AVM), ekonomi basının haberlerinde de önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Medya takip ajansı Interpress’in araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılı Şubat ayı itibarıyla Türkiye genelinde var olan 288 AVM’den, 23 tanesi fonksiyonunu yitirerek toplam sayının 265’e düşmesine neden olurken, geçtiğimiz ay yazılı basında çıkan haber sayısı ise Ocak ayına göre % 2,2’lik bir artış göstererek 5 bin 330’a yükseldiği belirlendi. Yayınlanan haberlerin ünlü markaların yer aldığı mağazalarda yapılan özel aktiviteler, sergi, film galaları, sanatçıların imza günleri, eğlence ve spor aktiviteleri üzerine çıktığı görüldü.

Interpress’in, pek çok kentte sadece alışverişin değil sosyal yaşamın da ayrılmaz bir parçası haline gelen AVM’ler üzerine ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile dergileri tarayarak yaptığı incelemeye göre, ülke genelinde 26 ildeki 265 AVM içinde, sadece yazılı basında 182 tanesinin isminin yer aldığı toplam 4 bin 203 adet haberin çıktığı tespit edildi. Çıkan haberlerin içinde 101 tanesinde sektörün sesi olan Alış Veriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin (AMPD) adı geçerken, Şubat ayında ekonomi sayfalarında en çok haberi çıkan AVM ise Akmerkez oldu. Toplam 297 haberde yer alan Akmerkez’i, 289 haberle İstinye Park ve 215 haberle de Kanyon takip etti.  Geçtiğimiz ay boyunca toplamda yüz haberi geçerek listede ilk on sırayı oluşturan diğer AVM’ler ise; Forum İstanbul, Espark, Bursa Kent Meydanı, Forum Kayseri, Kayseri Park, Özdilek ve As Merkez oldu.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.