Artırılmış gerçeklikle saykedelik bir deneyim

Wieden + Kennedy'den müzik dinleme alışkanlıklarına teknolojik bir katkı.

08.08.2018 - 13:32 | Arzu Nilay Kocasu

Artırılmış gerçeklikle saykedelik bir deneyim

Müzik dinleme alışkanlıklarının teknoloji ve rekabet halindeki pek çok uygulamayla yeniden belirlendiği günümüzde, pek çok müziksever bir dönemin tek seçeneği olan plakları yeni arzu nesneleri olarak evlerinin baş köşelerine koyuyor bir süredir.

Nostaljik plakların tekrar revaçta olduğu bu teknoloji devrinde, Wieden + Kennedy Yeni Gerçeklikler Departmanı, artırılmış gerçeklik ile plakları buluşturan bir projeye imza attı. LAVA adını verdiği proje kapsamında Necessary Explosion’ın yeni albümü SOS’in plağını onu dinleyenler için saykedelik bir deneyime dönüştüren bir uygulama hazırlayan ajans, albüm dinlendikçe hareket edip şekil değiştiren yedi farklı imge tasarladı.

Ses parmak iziyle elde edilen ve kullanıcı ile pikap arasındaki mesafeye göre değişen imgeler, aynı zamanda, streaming ile müzik dinlendiğinde de tetiklenip izlenebiliyor. İmgelerin tasarlanması için Necessary Explosion ile yakın bir işbirliğine giden Wieden + Kennedy’nin tasarım sürecinin de büyük ölçüde mimarı olduğunu söylemek mümkün zira Necessary Explosion’ın ardındaki sanatçı, Wieden + Kennedy Amsterdam ECD’si Mark Bernath. Ajans, LAVA tarafından gelecek dönemde kurgulanacak artırılmış gerçeklik & plak projelerini sanatçının vizyonuna göre hayata geçirmeyi hedefliyor.

Müzik endüstrisinin medya ve teknolojinin katkısıyla vuku bulan çok sayıda yeniden icada tanıklık ettiğini söyleyen W+K Amsterdam Yeni Gerçeklikler Departmanı Kreatif Direktörleri Anita Fontaine ve GEoffrey Lillemon, LAVA projesiyle bir yandan müziğin büyüsünü ve müzik dinleme deneyimini geliştirmeye devam ederken diğer yandan insanların daha önce hiç görmedikleri şeyler yaratmayı amaçladıklarını belirtiyorlar:

“Necessary Explosion’ın yakında piyasaya çıkacak plağı bu konsepti deneyimlemek ve 70’lerin nostaljik temposunu yeni teknolojiyle buluşturup ona beklenmedik bir retro-gelecek havası katmak için mükemmel bir fırsat oldu. Bu deneyimle, bir plak kabına veya lava lambasına bakarken olacağınız edilgen, rahat ruh halinin aynısına giriyorsunuz. Geleceğin dijital plak kabı bu.”

Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.