MediaCat

‘Artık Mad Men değil Math Man var’

Anthony Mullen trendlerin pazarlama üzerindeki etkilerini anlattı.

‘Artık Mad Men değil Math Man var’

Forrester Consulting Analisti Anthony Muller How Macro Trends will Change the Roles of Marketers adlı sunumunda trendlerin pazarlamayı ve pazarlamacıların rolünü nasıl değiştirdiğini anlattı. Sözlerine dijital araçlarların pazarı çok daha şeffaf ve çok daha küresel kıldığı bilgisini vererek başlayan Muller, günümüzde git gide daha fazla insanın inovasyon yapmasının ve dijital mecralar yoluyla gerçekleştirilen ücretsiz hizmetlerin artmasının ciddi bir rekabet ortamı yarattığını belirtti.

“Hem beste yapacak hem kod alacak pazarlamacılara ihtiyaç var”

Veri hacmi ve karmaşıklığının en büyük sorun olduğu bu yeni pazarlama gerçekliğinde ani gerilla hareketlerinin işe yaradığını söyleyen analist, pazarlama ile teknoloji arasındaki ilişkinin neden olduğu değişikliklere değindi:

“Pazarlamada teknolojiye ayrılan bütçe artıyor,iş teknolojisi pazarlama teknolojisine dönüşüyor. Artık Mad Men değil Math Man var: sektörde matematikçi olmak şart. Marka bilgisi artmalı, daha genç insanlar işe alınmalı. Hem beste yapacak hem kod alacak pazarlamacılara ihtiyaç var. Artık pazarlamacıdan IT, işletme gibi alanlarda da bilgili olması bekleniyor.”

Sunumunda tüketicinin değişen konumundan da bahseden Mullen, “tüketici olarak zaman ayırdığınız, satın aldığınız her şey bir yatırımdır” dedikten sonra markaların güçlü tüketiciyi mutlu kılmak için bedel ödemek zorunda olduklarını söyledi. Müşterilerin artık kurumların pazara çıkışında ve geliştirdiği ürünlerde etki sahibi olduklarını da sözlerine ekleyen Anthony Mullen; dijital müdahale sayısının artmasının, gücün el değiştirerek tüketiciye ve kullanıcıya geçmesi sonucunu doğurduğunu söyledi.

'Artık Mad Men değil Math Man var'

Dijital dönem pazarlamacısının bilgi kirliliğinden sıyrılmasını sağlayacak ontolojik süreçlere ihtiyacı olduğunu söyleyen Mullen stratejik bir dinleme becerisi ve dili iyi kullanma kabiliyetinin pazarlamadaki öneminden bahsederek artık içerik yazmanın yeterli olmadığını, tag yönetmeyi de bilmek gerektiğini söyledi. Bu durumun ise semantik ve bilişsel yetenekleri birer gerekliliğe dönüştürdüğünü söyleyen tecrübeli analiste göre ‘web sayfasının yerini semantik içerik yayınlama alacak’.

Sunumunda tasarım konusuna da değinen Anthony Mullen oyun tasarımının çok önemli olduğunu ve iyi tasarımın ancak ürün – etkileşim – oyun tasarımlarının kesişiminden doğabileceğini vurguladı. ‘Oyun tasarımı ve dinamikleri angajman, sadakat ve eğlenceyi şekillendirmeye devam edecek’ diyen Mullen son olarak öğrencilere şirketlere yaklaşmak için mezuniyeti beklememeleri ve proaktif olmaları öğüdünü verdi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.