Reklam yatırımlarında yüzde 10’luk büyüme

Reklamcılar derneği 2013'ün ilk 6 ayının reklam verilerini açıkladı.

15.11.2013 - 14:52 | Alev Kaynak

Reklamcılar derneği 2013'ün ilk 6 ayının reklam verilerini açıkladı.

Reklamcılar derneği 2013 yılı ilk yarısının reklam yatırımlarını ve yatırımların mecralara göre dağılımını gösteren raporu, dernek başkanı Alper Üner başkanlığında düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Derneğe üye medya ajanslarının verileriyle hazırlanan rapora göre, toplam 2 milyar 644 milyon TL olarak gerçekleşen reklam yatırımları, 2012 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 10’luk bir büyüme gösteriyor. Yatırımların yüzde 58,29’unu televizyon, yüzde 22,48’ini basın, yüzde 8,89’unu dijital, yüzde 6,75’ini açıkhava, yüzde 2,46’sını radyo ve yüzde 1,13’ünü sinema reklamları oluşturdu. Reklamcılar Derneği yılsonu itibariyle elde edilecek yatırım oranlarının geçen yıla göre yüzde 10 daha fazla olacağı öngörüsünde bulunda.

Reklam yatırımlarında yüzde 10'luk büyüme

Türkiye reklam yatırımları – 2013

Türkiye dünya ortalamalarının üzerinde

Dünyada Avrupa dışındaki tüm bölgelerin reklam yatırımları 2013’ün ilk 6 ayında artış gösterirken, dünya ortalaması yaklaşık yüzde 3’lük bir büyüme oldu. Latin Amerika’nın en büyük yatırımı yapan ülkesi Arjantin olurken, Asya Pasifik bölgesinin katalizörleri Endonezya, Çin ve Filipinler olarak tespit edildi. Türkiye’de ise Tv ve gazete reklam yatırım payı dünya ortalamasıyla benzer seviyede olurken; internet ve açıkhava yatırımları ortalamanın üzerinde, radyo ve dergi paylarının ise ortalamanın altında seyrettiği gözlemlendi.

Reklam yatırımlarında yüzde 10'luk büyüme

Dünya reklam yatırımları – 2013

Reklam yatırımlarında yüzde 10'luk büyüme

Reklam yatırımlarının mecralara dağılımı – 2013

Dijital yatırımları artıyor

Ölçümleme tekniklerinin henüz resmileşmediği dijital mecralara yönelik tahminlerse, sosyal medya ve arama motorları gelirleri muaf tutularak, geçen yıllara oranla istikrarlı bir yükseliş gösterdiği ve 2012 yılının aynı dilimine kıyasla yüzde 13’lik bir artış gerçekleştirdiği yönünde.

2013 reklamveren ve reklamı yapılan markalarda azalma yaşadı

Tüm mecralar göz önünde bulundurulduğunda, 2013’ün ilk 6 ayı reklamveren ve reklamı yapılan marka adedinde yüzde 6’lık bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, toplantı katılımcılarından GroupM Türkiye CEO’su Demet İkiler bu düşüşün dönemsel olabileceğini ve anlamlı sonuçlar çıkarsayabilmek için bir yıllık dönemlere bakmanın çok daha sağlıklı ve bilimsel olacağını vurguladı.

Sektörden güncel haberler

‘Tüketicinin korunması hakkındaki kanun’ tasarısı mecliste kabul edilmesi ve T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Reklam Kurulu’nun üye sayısının azaltılması ve yetkilerinin artırılması güncel gelişmeler arasında. Tüketici haklarını koruyan ancak düzenleyici olmaktan ziyade danışma mercii olarak görev yapan Tüketici Konseyi’ne muadil Reklam Konseyi’nin kurulması da çok yakında gerçekleşecek gelişmelerden bir başkası. Reklamcılar Derneği Genel Müdürü Ayşegül Molu, durumu sektörel durum ve beklentilerin çoklu mecralarda tartışabileceği umut verici bir gelişme olarak nitelendirdi.

Reklam yatırımlarında yüzde 10'luk büyüme

Reklamveren, marka ve ürün adetleri – 2013

Effie Ödülleri her sene düzenlenecek

2005 yılında hayata geçirilen ve iki yılda bir düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri 2014 yılından itibaren yılda bir kez düzenlenecek. Başvuruların 2014 Mart’ından itibaren alınmaya başlanacağı ödüllerin töreni ise Mayıs ayında gerçekleşecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.