Apple’dan Netflix’e rakip platform

Marka, yeni ürünleri Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+ ve Apple Card'ı özel etkinliğiyle tanıttı.

26.03.2019 - 10:50 | Sencer Uçar

Apple'dan Netflix'e rakip platform

Apple, dün Steve Jobs Theater’da düzenlenen özel etkinliğinde yeni servisleri Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+ ve Apple Card’ı tanıttı.

Netflix’e rakip platform: Apple TV+

Markanın Netflix’e rakip olacak yeni dizi ve film izleme uygulaması Apple TV+’ta kullanıcılara Amazon, Hulu, HBO, CBS, Starz ve Showtime gibi kuruluşların orijinal içerikleri sunulacak. Platformda, Apple’ın üreteceği orijinal içerikler de yer alacak.

Mayıs ayında kullanıma sunulacak Apple TV+, kullanıcıları üçüncü tarafların sağladığı içeriklere yönlendiren Apple TV’den farklı olarak, kullanıcıların  diledikleri içeriklere doğrudan erişebilecekleri bir platform olacak. 100’den fazla ülkede kullanıma açılacak Apple TV+, Apple ürünlerinin yanı sıra Samsung, LG, Sony ve Vizio gibi farklı markaların televizyon cihazlarında da yer alacak. Platformda reklamlara da yer verilmeyecek.

Platform için J.J. Abrams, Steven Spielberg, Jennifer Aniston, Damien Chazelle, Sofia Coppola, Ron Howard, M. Night Shyamalan, Octavia Spencer, Hailee Steinfeld ve Reese Witherspoon’un kamera karşısına geçti. Yönetmenliğini Emmanuel Lubezki’nin üstlendiği film ise şöyle:

Haber platformu: Apple News+

Etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün Apple News+ ise markanın haber erişim platformu oldu. Yüzlerce gazete ve derginin yer alacağı platformda kullanıcılar, gazete ya da dergi başına ayrı erişim ücretleri ödeme zorunluluğu olmaksızın, aylık üyelik ücreti karşılığında tüm içeriklere erişebilecek. Kanada ve ABD’de kullanıma sunulan platformun diğer ülkelerde erişime açılması ise ilerleyen aylarda gerçekleşecek.

Apple News+’ta kullanıcıların hangi haberleri okuduklarının bilgisi, üçüncü taraflarla paylaşılmayacak ve reklamverenlerin kullanıcıları takip edebilmeleri mümkün olmayacak.

Apple’a özel oyunların yer alacağı bir platform: Apple Arcade

Apple tarafından yeni tanıtılan oyun platformu Apple Arcade, yalnızca Apple’a özel oyunların yer alacağı bir platform olacak. Halihazırda Apple uygulamaları merkezinde kullanıma açık 300 binden fazla oyuna ek olarak, özel tasarım 100 yeni oyun da platformdaki yerini alacak. Eylül ayında kullanıma açılacak Apple Arcade’e 150’den fazla ülkeden erişilebilecek.

Yeni bir kredi kartı: Apple Card

Tanıtımı gerçekleştirilen bir diğer ürün ise Apple’ın kredi kartı Apple Card oldu. Üyelik ücreti bulunmayan Apple Card’da satınalmalar için faiz oranı düşük olacak ve ödül uygulaması da aktif şekilde kullanılacak. Apple Card, Apple Pay kabul eden her yerde kullanılabilecek.

Dijital kartın yanı sıra fiziki bir kart da olacak ama üzerinde numara, güvenlik kodu ya da son kullanma tarihi gibi bilgiler bulunmayacak. Güvenlik ve kullanma yetkisiyle ilgili bilgiler, Apple Wallet uygulamasında yer alacak.

Kaynak: Bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.