MediaCat

Apple Netflix’e rakip oluyor

Apple TV programları için 2018’de 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Apple Netflix’e rakip oluyor

Apple, 2018’de kendi orijinal programlarını yaratmak amacı ile 1 milyar dolarlık bütçe ayırıyor. Amaç ise HBO ya da Netflix düzeyinde programlara imza atmak.

Aslına bakarsanız, Apple’ın orijinal içerik üretme çabaları bu yıl Apple Music‘te boy gösteren Carpool Karaoke ve Planet of the Apps programları ile başlamıştı. Fakat yalnızca Apple Music üzerinden ulaşılabilen bu programların eleştirmenlerden tam not aldığını söylemek ne yazık ki mümkün değil. Edinilen bilgilere göre Apple gelecek yıl için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırarak en az 10 televizyon programına daha imza atmayı hedefliyor. Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue ise hedeflerinin HBO imzalı Game of Thrones ayarında işler yaratmak olduğunu belirtiyor.

1 milyar dolarlık bütçe ilk bakışta biraz yüksek gibi durabilir. Fakat Apple’ın rakiplerine bakıldığında, bütçenin ilk etapta o kadar da yüksek olmadığı görülüyor. 2013 yılında kendi programlarını yaratmak amacı ile harekete geçen Amazon Prime Video’nun 2017 yılında bütçesini 4,5 milyar dolara çıkardığı iddia ediliyor. Netflix ise gelecek yıl için bütçesini 6 milyar dolara çıkarmış durumda. HBO’nun geçtiğimiz yıl ayırdığı bütçe de 2 milyar dolar civarındaydı. Apple’ın bütçe sıkıntısı yaşamayacağı da hesaba katıldığında, gelecek yıl başarılı olunması durumunda yatırımlar daha da artabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.