MediaCat

Apple kendi RTB platformunu kuruyor

In-App reklamlar anlık açık artırma ile satılacak.

Apple kendi RTB platformunu kuruyor

Apple’ın mobil reklam platformu iAds, programcıların geliştirdikleri uygulamalara reklam alabilmeleri için 2010 yılında kurulmuştu.Platformun sebeb-i hikmeti bu reklamların elde ettiği gelir üzerinden Apple’ın kestiği yüzdeydi.

Adweek’in haberine göre bu durum değişiyor. Apple saflarından gelen bilgiler iAds ekibinin faaliyet alanının uygulamalardan iTunes Radio’ya kaydığı yönünde. Geçtiğimiz aylarda ABD’de piyasaya sürülen iTunes Radio, Pandora tarzı ücretsiz bir internet radyosu hizmeti. Pandora bu sene, reklam satışını güçlendirecek yatırımlar yaptı. Geçtiğimiz hafta ise Spotify ücretsiz mobil hizmetini piyasaya sürdü. Apple da bunların gerisinde kalmak istemiyor. İnternet radyosu, radyo reklam gelirlerinin yanı sıra dijital reklamlardan da gelir elde eden kazançlı bir mecra.

Bu arada da in-app reklamların satışı için bir gerçek zamanlı hedefleme (RTB) platformu kuruluyor. Bu sistem kullanıcı tüketicilerin sanal hareketliliğini çerezler üzerinden takip edip, ilgi alanlarına göre an be an reklam akışlarına yön veriyor, bunu da reklamları açık artırma usulüyle satarak yapıyor.

Bu yeni sistem Apple’ın farklı ürünleri için tek bir reklam alanı piyasası sağlayacak türden, o yüzden mobil cihazlarla sınırlı kalmayabilir. Öte yandan Apple, açık artırmadaki taban ve tavan fiyatlarını fazla yükseltmemek niyetinde; şirket, iAds’in ilk dönemlerindeki, pazarlığı 1 milyon dolardan açan agresif satış tutumundan vazgeçmiş görünüyor. Bu da daha fazla reklamverenin in-app reklamlara yönelmesi anlamına gelebilir.

Kaynak: Adweek

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.