MediaCat

Apple, Çin App Store’undan VPN uygulamalarını kaldırdı

Bir hamle de Rusya’dan geldi.

Apple, Çin App Store’undan VPN uygulamalarını kaldırdı

Apple Inc, Çin’deki App Store’dan Sanal Özel Ağ (VPN) servislerini kaldırma kararı aldı. VPN servis sağlayıcıları ise ABD’li teknoloji devini Pekin’in baskılarına boyun eğmekle suçluyor.

Çin’deki internet kullanıcıları, tıpkı ülkemizde de olduğu gibi, yasaklı internet sitelerine VPN uygulamaları aracılığıyla giriş yapabiliyordu. Ancak ocak ayında çıkarılan yasa, devlet düzenlemeleri tarafından onaylanmayan VPN servislerinin yasaklanmasını öngörüyordu ve aynı yasaya göre sadece devletin altyapısını kullanan VPN servisleri faaliyetlerine devam edebilecekti.

Pazar günü yapılan açıklamada Apple adına söz alan bir yetkili, Çin’deki yasalarla uyumlu olmayan tüm uygulamaların Çin’deki App Store’dan kaldırıldığını belirtti. App Store’dan kaldırılan uygulamalar arasında ülke dışından hizmet sağlayanlar da bulunuyor.

Her ne kadar kişisel VPN sağlayıcıları daha önceleri de devlet yaptırımlarına maruz kalsa da Çin’de meydana gelen gelişmeler Apple açısından da bir ilk. VPN sağlayıcılarından da Apple’a tepki var. ExpressVPN, VyprVPN ve StarVPN gibi önde gelen VPN sağlayıcıları, karardan duydukları rahatsızlıkları dile getirerek, Apple’ı Çin hükümetine boyun eğmekle suçluyor. Bazı VPN sağlayıcıları ise karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

Rusya’da da VPN kullanımı yasaklanıyor

Çin’de yaşanan gelişmelerin hemen ardından internet sansürü ve VPN kullanımına dair bir gelişme de Rusya’da yaşandı. Putin, internet sansürünü aşarak kullanıcıların diledikleri internet sitelerine ulaşmalarını mümkün kılan VPN ve diğer teknolojilerin kullanımını yasaklayan kanunu onayladı. Yeni kanun 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.