MediaCat

Yapı Kredi’den Anadolu’ya Bilim Göçü projesine destek

Young Guru Academy’nin (YGA) başlattığı Anadolu’ya Bilim Göçü, ilk kez Yapı Kredi desteğiyle Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ulaşacak.

Yapı Kredi’den Anadolu’ya Bilim Göçü projesine destek

Geleceğin sosyal bilinçli liderlerini yetiştiren uluslararası sivil toplum kuruluşu Young Guru Academy’nin (YGA), çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı sosyal kalkınma projesi Anadolu’ya Bilim Göçü ilk kez Yapı Kredi desteğiyle Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ulaşacak. Projenin basın toplantısı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Uçar, YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman, YGA Başkanı Asude Altıntaş ve YGA gönüllüleri ile Koç Holding ve Yapı Kredi yöneticilerinin katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşti.

Mardin’in Savur ilçesinde doğan ve kalabalık bir evde yetişen Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın hikâyesinden ilham alınarak geliştirilen Anadolu’ya Bilim Göçü projesiyle 2017 – 2018 öğretim yılı boyunca Adana, Ankara, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Kayseri olmak üzere sekiz ilde, Sevgi Evleri’ndeki binden fazla çocuğa ulaşılması hedefleniyor. 3 yılda 50 bin çocuğa dokunmayı amaçlayan proje kapsamında YGA gönüllüleri ve Yapı Kredi çalışanlarının Sevgi Evleri’ndeki çocuklarla bilim seansları gerçekleştirecek. Bilim seanslarında karmaşık görünen teknolojilerin özünde ne kadar anlaşılabilir olduğunu gösteren deneyler ve projeler yapılacak.

Sürdürülebilir kalkınma için herkese önemli görevler düştüğüne inanan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, toplantıda yaptığı konuşmada, geleceği iyileştirmenin yolunun gençlerden geçtiğini söyleyerek çocuk yaştayken onlara sahip çıkmak gerektiğini belirtti. OECD’nin geçtiğimiz ay yayınlanan 2017 Eğitim Raporu’na göre Türkiye’de eğitimde eşitsizliğin ilkokul seviyesinde başladığını ve eğitim seviyesi yükseldiğinde bile bu farkın kapatılamadığını hatırlatan Koç, ayrıca Türkiye’deki öğrencilerin bilim, matematik ve okumada da OECD ortalamasının oldukça altında kaldığını belirterek şunları söyledi:

Yapı Kredi'den Anadolu'ya Bilim Göçü projesine destek“Bilimi gençlere erken yaşta sevdirmemiz ve eğitimin niteliğini toplumun tüm kesimleri için yükseltmemiz gerekiyor. Anadolu’ya Bilim Göçü projesi de ülkemizin geleceği için umut tohumları atmayı hedefliyor. Bu projeyle Yapı Kredi’nin YGA ortaklığı en heyecanlı dönemine giriyor. Adım adım büyümesini hayal ettiğimiz bu projenin, fırsat eşitsizliği nedeniyle yeterince nitelikli eğitim göremeyen çocuklarımıza, bilimi tanıtıp sevdirme yönünde bir katkı sağlayacağını umuyoruz. Bu projeden yetişen ve başarılı olan öğrencilerin Sevgi Evleri’nde yaşayan diğer çocuklar için de doğru birer rol model olacaklarına inanıyorum.”

YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman ise konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Yapı Kredi'den Anadolu'ya Bilim Göçü projesine destek“YGA’nın amacı özgürce sorgulayan, özgün projeler üreten, özgüvenli gençler yetiştirmek. Her sene altı aşamalı bir sürecin sonunda 50 bin başvuru arasından 50 YGA’lı seçiyoruz. Sevgi Evleri’ndeki devlet koruması altındaki çocuklarımıza bu özenle seçilen üniversiteliler rol model olacaklar. YGA’lılar, deney ve oyunu birleştirerek Sevgi Evleri’ndeki çocuklara bilimi sevdirecek, onların da hayallerini büyütecekler. Geleceğin Aziz Sancarları Sevgi Evleri’nden çıkacak. Her YGA projesi bir birlikte başarma projesidir. Yapı Kredi ile de birlikte başarmanın en güzel örneklerinden birini yaşıyoruz. Özverili ve donanımlı insanlar bir araya geldiklerinde, sıradışı başarı hikayeleri ortaya çıkıyor. Türkiye’nin ve dünyanın böyle birlikte başarma hikayelerine çok ihtiyacı var. Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi’ne destek veren, gönül veren Yapı Kredi Ailesi’ne bu projenin bir gönüllüsü olarak teşekkür ediyorum.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.