MediaCat

Amazon, Microsoft ve Starbucks göçmenler için birleşti

Markalardan Trump’a karşı hukuki mücadeleye destek.

Amazon, Microsoft ve Starbucks göçmenler için birleşti

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, Barack Obama döneminde devreye sokulan ve çocuk yaşta Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden yaklaşık 800 bin kişinin ülkede kalmalarını sağlayan DACA (Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele) programını iptal edeceğini açıklamasının ardından yükselen tepkilere markalardan destek gelmeye devam ediyor.

DACA programının kaldırılmasına yönelik kararının durdurulması adına sarf edilen çabaların 16 eyaletin başsavcıları tarafından New York Federal Mahkemesi’ne taşınmasının ardından, Amazon, Starbucks ve Microsoft da harekete geçti. Söz konusu şirketler 16 eyaletin başsavcıları tarafından başlatılan hukuki mücadeleyi resmi olarak da destekleyecek.

Amazon cephesinden yapılan açıklamada, en az dokuz Amazon çalışanının DACA programı dahilinde olduğu, söz konusu kişilerin statülerini kaybederek sınır dışı edilmeleri halinde Amazon’un zarar göreceği belirtiliyor.

Microsoft da benzer şekilde DACA programından 39 çalışanın bünyesinde bulunduğunu söyleyerek, her ne kadar kariyerlerinin başında olsalar bile, söz konusu çalışanların Microsoft’un çeşitli departmanlarında görev aldıklarını ve şirketin gelecekteki hizmet ve ürünlerinin geliştirilmesi konularında çalıştıklarını açıkladı.

Starbucks cephesinden de programdan gelen çalışanların iş yerlerindeki çeşitliliği ve yaratıcılığı yükselttiğine yönelik açıklamalarda bulunuldu.

Her üç şirketin CEO’larının (Amazon adına Jeff Bezos, Microsoft adına Satya Nadella ve Starbucks adına Kevin Johnson) geçtiğimiz hafta Trump’a yazılan ve DACA programının yürürlükte kalmasını talep eden mektupta imzası bulunuyor. 300’den fazla şirketi bir araya getirerek Trump’ın kararından vazgeçmeye çağıran mektubun kaleme alınmasını sağlayan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de geçtiğimiz günde Facebook üzerinden yaptığı paylaşım ile Trump’ın aldığı kararı bir kez daha sert bir dille eleştirmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.