Amazon geliyor, hazır mısınız?

WPP Türkiye ile Amazon öncesi son hazırlıklar.

26.04.2018 - 16:12 | Arzu Nilay Kocasu

Amazon geliyor. Hazır mısınız?

E-ticaret devi Amazon, Türkiye’ye geliyor. Platformun ülkemize girişini beklerken WPP Türkiye, pazarda yaşanacak olası değişiklikleri anlamak ve rekabetin taşınacağı yeni boyuta karşı hazırlıklı olmak amacıyla bugün bir toplantı düzenledi. Network’ün Astoria AVM’deki ofisinde, alanlarında uzman isimlerin katılımıyla düzenlenen “Are you ready for Amazon?” başlıklı toplantıda, WPP Türkiye’nin Amazon sonrası e-ticaret atmosferinde müşterilerine nasıl eşlik edebileceği tartışılarak ipucu ve içgörüler paylaşıldı.

Demet İkiler’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda söz alan ETİD Başkanı Emre Ekmekçi, konuşmasına Amazon’un neden Türkiye pazarına girmeyi tercih ettiğini açıklayarak başladı. E-ticarette henüz yeterince gelişememiş olmasına karşın dünya ortalamasının iki katı hızla büyüyen Türkiye’nin ve hatırı sayılır bir genç nüfusa sahip olduğunu ve GSYH’sinin tatmin edici bir artış grafiği izlediğini belirten Ekmekçi, bu bağlamda Amazon’un ülkeye girme kararının şaşırtıcı değil, aksine, beklenenden daha geç gerçekleşen bir gelişme olduğunu söyledi.

Amazon geliyor. Hazır mısınız?

Türkiye’de e-ticaret pazarının yıllara göre gösterdiği büyüme

Amazon’un Türkiye’ye gelişiyle pazarda yaşanacak olası değişimleri, platformun daha önce girdiği pazarlarda yaşanan gelişmelerden edindikleri bilgiler ışığında paylaşan Emre Ekmekçi beklenmesi gereken dört noktanın altını çizdi: uygun fiyatlandırma, geniş ürün yelpazesi, katı paketleme kuralları ve bedava kargo.

Sahneyi Emre Ekmekçi’den devralan Kantar Consulting Pazar İçgörüleri, Analiz & Araştırma Kıdemli Başkan Yardımcısı Ray Gaul Türkiye’deki mevcut pazarın Amazon için ciddi bir meydan okuma olacağını belirterek platformun gelişinden etkilenecek olanlara, Amazon’un cihazlarına aşina değillerse, bu cihazların kullanıldığı ülkelere giderek onları denemeleri ve deneyimlerini videolaştırarak ekip arkadaşlarıyla paylaşmaları tavsiyesinde bulundu.

Amazon gibi büyük bir markanın pazara girmesinin birleşmeleri de kaçınılmaz olarak beraberinde getireceğini söyleyen Gaul’un diğer e-ticaret platformlarına bulunduğu bir diğer tavsiyeyse, henüz vakit varken küçük oyuncuları bünyelerine almaları ve işbirliği olasılıklarını değerlendirmeleri yönündeydi.

Lovemark olma yolunda

Toplantıda söz alan isimlerden GroupM Veri Analizi ve Hizmetleri Direktörü Simge Ayzit, tüketicilerin sosyal medyada hatırı sayılır oranda e-ticaret hakkında konuştuklarını söyleyerek sosyal medyada yapılan konuşmaların içeriğine dair bilgileri izleyicilerle paylaştı.

Fiyat ve kargo hakkında yapılan konuşmalarda kazananın Amazon olduğunu belirten Ayzit, tüketicilerin Amazon’un kendi kargo şirketini kurma ihtimaline çok sıcak yaklaştıklarını ekledi. Tüketicinin gözünde Amazon’un “inovasyon” ile eşleştiğini söyleyen Simge Ayzit; Echo, Alexa ve Amazon Go’nun öne çıkan sohbet konularından olduğunu belirterek Amazon’un Lovemark olma yolunda şimdiden emin adımlarla ilerlediğini ekledi.

Amazon’un iş modelini açıklamak üzere sahneye çıkan Kantar Consulting E-Ticaret ve Dijital Kıdemli Analisti Alvaro Morilla Villaneueva, markaların Amazon’da rakiplerinden ayrışmak için alabilecekleri inisiyatifler ve geliştirmeleri gereken kaslara dair bilgiler verirken; Kantar Türkiye Insights Division CEO’su Hande Beceren e-ticarette fırsatları tespit edip değerlendirmek üzerine Kantar TNS cephesinde sunulan olanaklara dair bilgiler paylaştı.

Amazon geliyor. Hazır mısınız?

Amazon’un iş modeli: çeşitlilik gösteren gelir akışları, operasyonel odaklanma, sinerjik ekosistem

Toplantının son konuşmacısı Wavemaker Ürün ve Strateji Bölümü Yönetici Ortağı Elif Pulcu Kile ise, Satın Alma Yolculuğunda Değişim başlıklı sunumunda, Wavemaker’in geçen yıl gerçekleştirdiği araştırmadan veriler paylaşarak henüz ürün alma niyeti olmayan tüketicilerin, “alacak olsaydım” dediklerinde akıllarına gelen e-ticaret platformunun yüzde 53 gibi yüksek bir oranla Hepsiburada olduğunu ancak halihazırda Türkiye pazarına girmemiş olan Amazon’un yüzde 27’lik bir orana sahip olmasının önemli bir başarı olduğunu belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.