Alzheimer hastalarını unutmayın

Abdi İbrahim ve Türkiye Alzheimer Derneği'nden Dünya Alzheimer Günü'ne özel bir proje.

21.09.2017 - 14:06 | MediaCat

Alzheimer hastalarını unutmayın

Dünyada 46 milyon, Türkiye’deyse yaklaşık 600 bin kişi demans hastalığından mustarip. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nün açıklamasına göre dünyada her üç saniyede bir kişiye tanısı konulan demansın, gezegende etkileyeceği insan sayısının 2050 yılında üçe katlanması bekleniyor. Demans tanılı kişilerin çoğunluğu düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde yaşıyor ancak yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde de hastalığa yakalanan kişi sayısının ikiye katlanacağı öngörülüyor.

Alzheimer hastalarını unutmayınAçıklamalardan anlaşılacağı üzere her kesimden insanı etkileme riski bulunan ve hiç de ender sayılmayacak bir sıklıkta görülen demans, herkesin kendi sağlığı üzerine düşünürken endişelenmesi gereken rahatsızlıklardan biri.

“Hasta yakınlarının yaşadıkları aile rutinlerinin bozulması, hastanın ekonomik bağımlılığının oluşması, bakım verenin sosyal aktivitelerini gerçekleştirememsi ve bunun bakım veren kişilerde bir süre sonra yarattığı depresyona dikkat çekmek” amacıyla Abdi İbrahim, Türkiye Alzheimer Derneği’yle birlikte, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ne özel bir proje hazırladı.

Demans hastalığının alt türü olan alzheimer ile mücadele eden bireylerin ve yakınlarının yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen projede hastalar ve hasta yakınları bir araya gelerek Esmeray’ın Unutama Beni adlı şarkısını seslendirdiler.

Müziğin ve şarkıların hastalığın ilerlemesini önlemekteki olumlu etkisinden hareketle hazırlanan film vesilesiyle Dünya Alzheimer Günü’nü kitlelere hatırlatmayı hedefleyen Abdi İbrahim, Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü aracılığıyla, demans riskini azaltmak için herkese kalplerine dikkat etmelerini, fiziksel olarak aktif olmalarını, sağlıklı beslenmelerini, zihinsel aktivitelerle beyinlerine egzersiz yaptırmalarını ve sosyalleşmelerini öğütlüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.