Alkollü içecek tüketimi azaldı

Araştırma şirketi Nielsen'in raporuna göre 2008'in ilk 6 ayında Türkiye’de alkollü içecek tüketimi...

05.08.2008 - 12:08 | MediaCat

Araştırma şirketi Nielsen’in raporuna göre 2008’in ilk 6 ayında Türkiye’de alkollü içecek tüketimi yüzde 11.7 azaldı. 2008’deki daralma, geçen yılın ilk 6 ayındaki küçülmenin 10 katı büyüklüğünde. Alköllü içecek tüketimindeki bu daralmanın esas sebebi olarak sektördeki yüzde 23.8’lik fiyat artışı olduğu kaydediliyor. Öte yandan en çok büyüyenler ise yüzde 8.8 ile temel gıda ve yüzde 8.2 ile süt ürünleri oldu.

İlk 6 aya, 2007 yılının ilk 6 ayı ile karşılaştırmalı bakıldığında ise alkollü içecekler dışında tüm sektörlerde miktar bazında büyüme görülüyor. Özellikle kağıt ürünlerinde miktar büyümesi yüzde 10’un üzerinde gerçekleşirken, geçen yıla göre en az büyüme kaydeden sektör ise gıda sektörü. Sigara hariç hızlı tüketim ürünleri yüzde 2,8 büyürken, gıda sektöründe miktar büyümesi yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Gıda sektöründe miktar bazında büyüyen ve daralan kategoriler incelendiğinde alkollü içecekler dışında tüm ana kategorilerde büyüme söz konusu. Özellikle şekerlemeler, süt ürünleri ve temel gıda ürünleri yüzde 6 üzerinde bir değer ile en çok büyüyen kategoriler.

Diğer sektörlere bakıldığında temizlik sektörünün yüzde 7,6, kişisel bakım sektörünün ise yüzde 5,9 büyüme kaydettiği görülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.