MediaCat

Alex Bogusky’den Coca-Cola’ya gönderme

CSPI, Bogusky’den neden böyle bir kampanya hazırlamasını istedi?

Alex Bogusky’den Coca-Cola’ya gönderme

CP&B reklam ajansında çalışırken müşterileri Coca-Cola için reklam filmi çeken Alex Bogusky şu sıralar gazlı içeceklere karşı hazırladığı bir kampanyayla adından söz ettiriyor.

Merkezi Washington’da bulunan Center for Science in the Public Interest adlı bir aktif destek grubu için çekilen ve yaklaşık dört dakika süren kutup ayılı animasyona, içeriğe uygun olarak Jason Mraz’ın “Sugar”şarkısı eşlik ediyor.

Coca-Cola reklamlarındaki kutup ayılarına gönderme yapılan filmde, dört kutup ayısını gazlı içecek içtikten sonra çeşitli hastalık emareleri gösterirken izliyoruz. Tüm bu kareler gazlı içeceklerin obeziteye, diş çürümesine, erkeklerde ereksiyon sorununa, şeker hastalığına yol açtığına dair verilerle destekleniyor. Ancak asıl vurucu darbe yine Coca-Cola’ya yapılan bir atıfla geliyor: Şirket yöneticilerinin “Gazlı içeceklerin obeziteye yol açtığına dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur” cümlesi koyu puntolarla yazılmış “yalan” kelimesiyle karşılık buluyor. Ve ardından “Gerçek: Günde bir ya da iki kutu gazlı içecek tüketmek tip 2 diyabeti riskini % 25 artırır. Diyabet ereksiyon sorununa neden olabilir.” diye belirtiliyor.

Bu haliyle söz konusu reklam Coca-Cola’yı hedef almış gibi görünse de CSPI topluluğunun başındaki isim olan Jeff Cronin, amaçladıklarının Amerikalılar’ın gazlı içecek tüketmeden önce bir kez daha düşünmelerini sağlamak olduğunu söylüyor.

Peki CSPI,  Bogusky’den neden böyle bir kampanya hazırlamasını istedi?

Bogusky, CP&B ile olan sözleşmesi bitmeye yakın sosyal ve çevresel konularda daha aktif rol almaya başlamıştı.

Ancak kâr amacı gütmeyen bir grup olan CSPI’ın bu sosyal medya projesini Bogusky ile gerçekleştirmek istemesinin tek sebebi bu değil. Bu talep, Bogusky’nin on yılı aşkın bir süre önce – halen CP&B ile çalışırken – American Legacy Foundation (Amerika’da gençlerin tütüne başlamamaları ve tütünü bırakmaları yönünde çalışmalar yapan bir kuruluş) için hazırladığı “Truth” (Gerçek) adlı kampanyaya duydukları hayranlıktan ileri geliyor.

90’larda çekilmiş olan ve Bogusky’nin Joe Camel’ı hedef alarak hazırladığı “Truth” kampanyası CSPI’ı etkilemiş; bu nedenle benzer bir yaklaşım Coca-Cola’nın kutup ayılarına ve mutlulukla eşdeğer görülen gazlı içeceklere karşı da sergilenmiş. CSPI bir sonraki kampanyada “baloncukları patlatmaya” yönelik – elbette gazlı içeceklerin – bir çalışma yürüteceklerini; böylelikle Amerikalılar’ı her yıl gazlı içeceğe harcadıkları 50 milyar doları kırmaya davet etmeyi amaçladıklarını ifade ediyor.

 

Bogusky’nin “The Real Bears” kampanya filmini izlemek için tıklayınız.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.