Al Jazeera America kapanıyor

Kanal yayın hayatına 30 Nisan'da son verecek.

14.01.2016 - 10:14 | Arzu Nilay Kocasu

Al Jazeera America kapanıyor

Ağustos 2013’te, Al Gore’un kurucu ortağı olduğu Current TV’yi yaklaşık 500 milyon dolara satın aldıktan sonra ABD medya pazarına giriş yapan Katar menşeli Al Jazeera, aradan geçen üç yıldan kısa bir sürenin ardından, ABD’deki varlığını sonlandıracağını duyurdu.

Kararın nedenlerini düşük reytingler, operasyonel sorunlar ve reklamveren yokluğu olarak açıklayan Al Jazeera’nin kapanmasıyla birlikte 700 kişinin işinden olacağı söylentileri ortada dolaşsa da bu konuda henüz net bir bilgiye ulaşılabilmiş değil.

“AJAM’in kapanmasının uzun vadede varlık göstermemizi sağlamak için burada bizlerle yılmadan çalışan herkes için büyük bir hayal kırıklığı olacağını biliyorum” diyen Al Jazeera CEO’su Al Anstey kanalın kapanma nedeninin iş modellerinin Amerikan medya sektöründeki ekonomik meydan okumalar karşısında sürdürülebilir olmadığını görmeleri olduğunu söyledi.

Türkiye’deki varlığı ve yaşadığı zorluklar tartışma konusu olan Al Jazeera 30 Nisan’da tamamen kapanana kadar ABD’deki varlığına kademeli olarak son verecek. Kanalın Türkiye’deki mazisine ek olarak ABD’de yaşadığı sıkıntıları ve bu sıkıntıların bertaraf etme olasılıklarının konuşulmaya başlanacağı bu dönemde, Al Ries’ın Al Jazeera America’nın kaderini öngördüğü MediaCat yazısını ve öngörüsünü hatırlamakta yarar var: Başka bir isim kanalı kurtarabilir miydi?

Kaynak: USA Today

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.