Akın İpek, dergi çıkarmayı da planlıyor

Koza İpek Grubu'nun patronu, kanaltürk'ün yeni sahibi Akın İpek, merak edilen pek çok soruyu...

07.07.2008 - 10:48 | MediaCat

Koza İpek Grubu’nun patronu, kanaltürk’ün yeni sahibi Akın İpek, merak edilen pek çok soruyu ilk kez yanıtladı.”Fethullah Gülen’le gönül bağım var” diyen İpek, medyada büyümeyi sürdürürken, biyoyakıt üretimine gireceğinin de sinyalini veriyor.

Birkaç sene önce kendi halinde ufak çaplı matbaacı olan Akın İpek ve şirketi Koza İpek Grubu’nun büyüme serüveni hep merak konusu oldu. Matbaadan sonra madencilik sektörüne ardın medyaya el atan İpek, geçen süre içinde ülkenin en fazla vergi veren 70’ci firmasını yarattı. Bugün gazetesinin ardından Tuncay Özkan’a ait kanaltürk’ü de 30 milyon dolara satın alan İpek’in ısrarlı suskunkuğunu Turkish Time’dan Barış Erkaya bozdu. Derginin son sayısında yer alan röportajda, Akın İpek’in, matbaacılık ve davetiye Üretimi yapan bir KOBİ patronluğundan, dev bir madencilik ve orta halli bir medya grubu sahipliğine giden yolu ilk kez “genç medya patronu”nun kendi ifadeleriyle ortaya kondu.

Son günlerin çok konuşulan ismi Akın İpek’in yeni yatırım planları, medya anlayışı, yeni yayın politikaları gibi konulardaki görüşleri özetle şöyle:

Madencilik serüveni

Son döneme kadarki iş hayatın boyunca faize 100 milyon dolar ödemişimdir. Şimdi yeni projeler getirip ortaya koyabiliyorsam, bunun finansmanını sağlayacak para dışarıdan geliyor ve ucuza para bulabiliyorsun. Ondan sonra sektör arayışımızda madencilikte karar kıldık. Bu da antimuan madeniyle başladı. Daha sonra antimuan madeninin yanına gümüş madenini aldık. Gümüş madeniyle birlikte finansman kapasitemiz daha da arttı. Daha sonra oradaki hisselerimi sattık ve bütün paramızı yabancılardan altın madenini (Normandy Madencilik) satın almak için kullandık.

Dünyadaki en seçkin laboratuarlardan birini kurdum Türkiye’de. Her bölgeye toprağı 59 elementine ayırıp öyle arama gerçekleştiriyorum. Şimdi Türkiye’nin yer altı haritasını çıkartıyoruz. Fakat rezerv açısından çok stratejik yerlerde tuhaf bir dinçle karşılaşıyoruz, çevre endişeleri gerekçe gösterilerek..

Koza Altın ve Borsa

Koza Altın’ı halka açma planımız devam ediyor. Fakat ekonomik konjonktür bu açıdan biraz uygunsuz. Bizim de acelemiz yok zaten. Biraz konjonktür düzelsin, etrafımızı görelim, şirket değerleri yeniden otursun.

Neden Medya?

Medyanın kar marjının eksi olduğu iddiasına katılmıyorum. Geleceği çok parlak bir sektör medya. Çok yakın bir geçmişte 1.3 milyar dolara bir medya şirketi, (Sabah Grubu ) satıldı. Bu şirketin yıllık kazancı da 85 milyon dolar civarındaydı ki bu hafife alınacak bir rakam değil. Cazibe oluşturan bir sektör. Başka avantajları yok mu? Elbette var. Gazetemiz varken yumurtamız vardı. Pasta yapmak için ise bir hamura ihtiyacımız vardı. Artık kanaltürk’le birlikte bir de hamurumuz var. Bu televizyonun altyapısıyla masrafsız olarak yanına bir televizyon daha kurulabilir. Bir haber kanalı kurulabilir öreneğin…

Neden Kanaltürk?

İnandığımız medya görevleri açısından kanaltürk bence oldukça da manalı bir isim. Mustafa Kemal’in söylediği gibi, “Biz kader birliği ettiğimiz, kucaklaştığımız herkesi bizden sayıyoruz.” Yani canımızdan bir parça sayıyoruz. Bu manada söylüyorum bunu. Bu birlik ve berabirliği Türk kanalı olarak icra etmek gibi bir rolümüz olacak diye ümit ediyorum..Ben hem şahıs olarak hem de biz şirket olarak ve aile olarak, sonuçta da medya kuruluşu olarak, yobazlıkla mücadele eden, devletin her zaman yanında olan, bölünmez bütünlüğün mücadelesini veren, cumhuriyeti başımızda bir taç olarak, bu tacı başımıza oturtan herkesi minnetle ve ve rahmetle anan, milli değerlerimizde ne varsa bunun yanında yayıncılık yapmaya devam edeceğiz.

Yatırıma Devam

Bunu rakamsal olarak söylemeyeyim. Planladım elbette bunu. Ama bizim düşüncemiz öncelikle bazı ekipmanlar ve cihazlar almak. Orada yeterli altyapı var. Bu konuda bir bütçe çalışması var. 15 gün veya bir ay içerisinde bitecek. Bu konuda önce bir yıllık, sonra iki yıllık ve beş yıllık planlar yapıyorum. Ama öncelikle bir yıllık planı nasıl gerçekleştiriceğimizi görmemiz lazım. Hedeflerim arasın da dergi de var. Çünkü şu anda grup olmak için tek eksik ayağımız dergi..Dergi projesi, kısa vadeli yaptığım planlar içerisinde, yani 1 yıl…

Yeni İlgi Biyoyakıt

İş hayatında hep insanların dikkatinden kaçmış, biraz zor görünen işleri tercih ettim. Mesela geçen yıl dikkatimi bir şey çekti, şimdi onu araştırıyorum. Dünyada uzun zamandır biyoyakıt denilen bir mesele var.. Bunu araştırmaya çalışıyorum.

Yabancı Ortak

Ne medyada, ne davetiye de, ne de altın madeninde ortak düşünmüyorum. Altın madeninde zaten çok ciddi bir knowhow’ımız var. Sermaye ihtiyacımız da yok Allah’a şükür. İyi teklif gelirse belki antimuan madenini satmayı düşünebilirim. Çünkü kıymetli maden odağımızı bozuyor bu iş.

Kaynak:Turkish Time

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.