Afgan yönetmenin yaşadıkları film oluyor

Afgan yönetmen Sahraa Karimi, Kabil'in işgali sırasındaki deneyimlerini uzun metrajlı filme dönüştürecek.

07.09.2021 - 12:20 | Simge Şenses

Afgan yönetmenin yaşadıkları film oluyor

Afgan film yönetmeni ve Afgan Film Organizasyonu’nun ilk kadın başkanı Sahraa Karimi, Taliban’ın Kabil’i işgalinden sonraki ilk 40 saat boyunca başından geçenleri uzun metrajlı filme dönüştürüyor. “Kabil’den Uçuş” adını alacak olan film, 15 Ağustos’ta Taliban’ın Afgan başkentini işgal ettiği andan başlayarak Karimi’nin ailesiyle birlikte ülkeden kaçmayı başardığı, önce İstanbul’a, son olarak da Kiev’e seyahat ettiği 40 saatin izini sürecek.

Filmin amacını normal görünen bir günde her şeyin nasıl çöktüğünü tüm dünyaya göstermek olduğunu belirten Karimi sözlerini şöyle sürdürüyor: “İnsanlar haberlerde sadece kalabalığın hikâyesini gördüler ama o 40 saat içinde şahit olduğum pek çok bireysel hikâye de vardı.”

Kabil’den kaçışının bir bölümünü sosyal medyada canlı yayınlayarak belgelemeyi başaran Sahraa Karimi The Hollywood Reporter’a verdiği demeçte yaşadıklarını filme dönüştürmeye karar verme sürecini şöyle anlatıyor: “Zordu ve o zamanları hatırlamak benim için hâlâ zor. Fakat geçen hafta oturdum, aynada kendime baktım ve dedim ki: Sahraa, tüm hayatın boyunca üzülecek misin? Gerçek şu ki bu bir travma ve travmayı en azından bir süreliğine unutmanın tek yolu onu yazmak ve filme dönüştürmek.”

Karimi, uluslararası film camiasının hâlâ Taliban rejimi altında yaşayan sanatçıların içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmada oynayabileceği rolü tartışan bir panel için Cumartesi günü Venedik’teydi. Burada uluslararası sinema camiasını Afganistan’ın sesi olmaya çağıran yönetmen, “Afganistan’ı unutmayın. Yeteneğimiz var, çalışkanız, dünyaya anlatacak hikâyelerimiz var. Dünya topluluğunun bir parçası olabiliriz…”

Panelde Karimi’ye bir başka Afgan yönetmen Sahra Mani de katıldı. Mani, dinleyicilere Afganistan’da sanatçıların karşı karşıya oldukları tehlikeyi hatırlattı, Taliban’ın kısa süre önce bir müzisyeni müzik aleti çaldığı için tutukladığını, ardından vurarak öldürdüğünü anlattı ve ekledi: “Birinin bir müzik aleti çaldığı için öldürülmesi dünyanın neresinde olursanız olun utanç verici.”

Kaynak: The Hollywood Reporter | Fotoğraf: Mihaela Noroc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.