Adaleti arayan portreler

MTV News ve TBWA\RAAD'dan Beyrut'ta gerçekleşen ve failleri 1 yıldır bulunamayan felaketi hatırlatan kampanya.

04.08.2021 - 13:34 | Simge Şenses

Geçtiğimiz yıl tam da bugün, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta tarihin nükleer olmayan en büyük patlamalarından biri gerçekleşmiş ve şehrin çok büyük bir kısmını yerle bir etmişti. Sorumluları hala bulunamayan patlamadan bir yıl sonra, evleri, hayatları ve hayalleri yıkılan Lübnan halkının gerçeği ortaya çıkarma çabaları ve adaleti sağlama kararlılıkları devam ediyor.

Patlamanın yıldönümünde MTV News ve TBWA\RAAD tarafından hayata geçirilen ve “We are Unbreakable” ismini taşıyan yeni bir kampanya, konu hakkında devam eden sessizliği bozmayı amaçlıyor.

Kırık cam sanatçısı Simon Berger ve sanat tarihçisi Laurent Marthaler’ın da dahil olduğu kampanya kapsamında Berger, patlamanın ardından geri dönüştürülmüş cam levhalar üzerine olayda yaşamını yitirenlerin portrelerini işledi. Berger, çalışmayı gerçekleştirmek için bölgede kaldığı 10 günlük süre boyunca yaşanan felaketi ve kişilerin hikâyelerini daha iyi özümsemek için patlama alanını ve hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret etti.

Berger’in cam levhaları kırarak oluşturduğu etkileyici portreler, ülkenin en ünlü televizyon programlarından Sar el Waaet’in patlamanın olduğu yerden canlı olarak yayınlanan özel bölümünde, Beyrut saatiyle 20:30 itibarıyla görücüye çıkacak. Ardından ise Beyrut’un tarihinde önemli yeri olan, Sarı Ev olarak da bilinen Beit Beirut’ta sergilenecek. Portreler, adalet talebinin sürekli bir hatırlatıcısı olarak müzenin kalıcı koleksiyonunun bir parçası olacak.

MTV Lübnan Genel Müdürü Habib Ghobril projeye dair, “Kanalımız bir yıldır bilinmeyene ışık tutmaya, politikacıları sindirmeye ve yargıçları sorgulamaya çalışıyor. Lübnan halkının hayatını sonsuza dek değiştiren bir günün ilk anması vesilesiyle, gerçeği kendi özel yolumuzla aramaya karar verdik. Ne olursa olsun bu işin peşini bırakmayı reddettiğimizi cesur ve net bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Gerçeği ve mağdurlar için adaleti aramaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

TBWA\RAAD Kreatif Direktörü Walid Kanaan’ın yorumu ise şöyle oldu: “We are Unbreakable bizi yoğun ve çok duygusal bir yolculuğa çıkardı ve tüm kalbimizle buna mecbur olduğumuzu hissettik. Simon Berger’e cömert katkıları için teşekkür ederiz. Onu Beyrut’ta ağırlamak bir onurdu. Yeteneği ve sanatı böylesine güçlü bir davanın hizmetine sunmak, yaratıcılığa çok daha anlamlı bir amaç veriyor. Adaletin bir an önce tecelli etmesini diliyoruz.”

Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.