Açıkhavanın ölçülebilir yeni yüzü: Koltuk arkası ekranları

Mecraya dönüşen otobüslerle yeni bir dönem başlıyor. [ADVERTORIAL]

04.08.2015 - 17:16 | MediaCat

Açıkhavanın ölçülebilir yeni yüzü: Koltuk arkası ekranları

Türkiye’de otobüs ile seyahat eden insan sayısı yılda 200 milyonu buldu. Şehirlerarası otobüslerin koltuk arkası ekranlarına reklam alan DigiActive, ayda 2 milyon tekil kişiye ve 20 milyon gösterime ulaşan mecrası ile açıkhavaya yeni bir soluk getiriyor.

DigiActive Kurucu Genel Koordinatörü Ateş Kıvılcım, iki şehir arasında yolculuk ederken en pratik seyahat aracının otobüs olduğunu söylüyor ve ekliyor, “özellikle seyahatleriniz kısa mesafeli ise ve aylar öncesinden bilet almadan ekonomik seyahat etmek istiyorsanız kesin tercihiniz şehirlerarası otobüs olacaktır.”

Rekabetin boyutlarının doğal olarak konfor ve ergonominin çıtasını yükselttiğini söyleyen Kıvılcım, otobüs firmalarının bundan geri kalmadığını belirtiyor. Firmaların adeta yarışırcasına otobüsler henüz daha üretimdeyken kendi konfor standartlarını yaratmaya başladıklarını vurgulayan Kıvılcım, bu etkinin seyahat eden tüm müşteri segmentlerinde memnuniyet yarattığını söylemenin mümkün olduğuna değiniyor.

Kıvılcım, “şimdi yolculuğunuzda size dostluk edecek bir arkadaştan, yoldaştan bahsedelim. Biz bunun adına koltuk arkası ekranlar diyoruz. İçinde neler mi var? Filmler, oyunlar, müzikler, ulusal televizyon kanalları, internet. Bunların olduğu yerde reklam eksik olur mu? Elbette olmaz. DigiActive işte tam bu noktada devreye giriyor” diyor.

DigiActive Kurucu Genel Koordinatörü: Ateş Kıvılcım

DigiActive, reklam mecrası olarak yeni bir döneme imza atıyor. Ekranları hareketli bir açıkhava mecrası olarak kullanıyor; ölçülebilir, etkin, demografik reklam, anket gibi özelliklerle reklamı hizmete sunuyor. Demografik yapı ile kişiye özel reklam yapabiliyor, anketlerle reklamın ve ürün tanıtımlarının daha etkin olmasını sağlayabiliyor.

SIMROLL ortaklıklarının yanı sıra UlusoyVaran, Kamil Koç, Pamukkale, Anadolu Turizm firmalarının yetkili ajansı olmalarını başarılarının temel direği olarak nitelendiren Kıvılcım, “merak etmeyin, daha yeni başlıyoruz” diyor ve reklamlarını bu muhteşem ekranlarda oynatan reklamverenlerin tüm müşteri segmentleriyle buluşma imkânı bulacağını müjdeliyor.

Hareketli ve ölçülebilir

Yeni nesil reklam mecraları artık geleneksel mecralar ile yarışır duruma geldi. Her geçen gün yeni platformlar paylarını artırarak, reklam dünyasında ilerliyor. Ülkemizde reklam pastasının yüzde 25’i dijital ve yeni nesil reklam medyaları ile yol alıyor.

Açıkhava olarak kabul edilen otobüs koltuk arkası ekranları bu yönüyle söylenen ölçülere fazlasıyla uyum sağlayabiliyor. “Hatta kendimize soruyoruz: Hiç mi olumsuz bir yanımız yok?” diyen Kıvılcım, sorusunu “Evet var! Zap yapmak yok :)” şeklinde yanıtlıyor.

Otobüs koltuk arkası ekranların etkisi

Kıvılcım, DigiActive’in yarattığı mecranın etkisini şöyle tanımlıyor: “Bir yolcu olarak otobüse bindiniz ve seyahat başladı. En önemli dostunuz doğal olarak önünüzdeki ekran olacak. Kısa veya uzun seyahatiniz esnasında pencereden manzara seyretmek dışında yapacağınız şey ekrana dokunmak, film seyretmek, ulusal televizyon kanallarını takip etmek, müzik dinlemek, oyun oynamak ve internette gezinmek olacaktır. Ekranla kurmuş olduğunuz bu bağ, kimseyi rahatsız etmeden sizi ekranın görsel şöleniyle bütünleşmiş gibi hissettirecek.”

5 duyu organına hitap eden yeni nesil mecra

“Seyahat esnasında normal bir reklam konumlandırmasında yolcu, reklamı görür, duyar ve dokunur. Ancak yapacağımız özel proje çalışmaları ile kişi reklamı koklar ve tadar” sözleriyle Kıvılcım, DigiActive’in interaktivite konusuna yenilikçi bakışı hakkında ipuçları veriyor.

Alternatif reklam alanlarımız

DigiActive mecrayı sadece koltuk arkası ekranlarla sınırlamıyor, reklamverenlere; bilet arkası ve bilet kabı giydirme, plastik bardak, otobüslerde broşür ve katalog dağıtımı, bavul etiketi, ıslak mendil, şehir içi servis giydirme, ekran dış çerçeve giydirme, bilet satış noktalarında ekran gösterimi ve stand kullanımı, dinlenme tesislerinde ürün satışı ve tanıtımı gibi seçenekler de sunuyor.

Kıvılcım, DigiActive’in en büyük misyonunu “az ile yetinmeyen, her şeyin en iyisine layık müşteri dünyasına, reklamverenlerle ve medya planlama ajansları ile işbirliği yaparak ulaşmak” olarak tanımlıyor.