Acer dünya çapında yüzde 47 büyüdü

Araştırma şirketi Gartner tarafından yapılan 2008 yılı 3'üncü çeyreğine ait bilgisayar pazarı raporuna göre...

04.11.2008 - 10:51 | MediaCat

Araştırma şirketi Gartner tarafından yapılan 2008 yılı 3’üncü çeyreğine ait bilgisayar pazarı raporuna göre, mini notebook (netbook) modelleri pazarı hareketlendirdi. Acer bu hareketlilik içinde, tüketicilerin beğenisine sunduğu netbook modelleri ile büyük paylara sahip oldu. 2007 yılı 3’üncü çeyreği ile 2008’in aynı dönemi karşılaştırıldığında, dünya çapında yüzde 47,3’lük büyüme gösteren marka, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde bu dönem karşılaştırmalarında yüzde 60,9’luk büyüme kaydetti. Acer EMEA Bölgesi’nde 2008 yılının 3’üncü çeyreğinde gösterdiği yüzde 20,6’lık büyüme ile de pazarda birinci sırayı aldı. Acer’ın birinciliği ile, Hewlett Packard’ın Compaq ile birleşmesi ardından ilk defa 2’inci sırada yer aldı.

Araştırmaya göre, Acer’ın pazar lideri olduğu EMEA Bölgesi’nin 2007 yılının aynı döneminde ulaşılan yüzde 25,9’luk satış ile karşılaştırıldığında, bölgedeki bilgisayar pazarı, analiz edilen çeyrek içinde 28.8 milyon bilgisayar satışına ulaştı.

Araştırmanın dünya çapındaki sonuçlarına bakıldığında dünya çapında bilgisayar satışı yüzde 15 oranında arttı. Araştırmaya göre, dünya ekonomisinde yaşanan düşüşün etkileri sonunda bu çeyrek dönem içinde küresel bilgisayar pazarında kendisini gösterdi. Ekonomik darlığın en büyük darbesini ABD’nin sektörel pazarları aldı. Birkaç dönem güçlü büyüme sonrasında, ABD ev pazarı, bilgisayar satışlarında gevşeme gördü. Asya Pasifik bölgesi kapsamında Çin, bölgenin büyüme oranını aşağı çekti. Latin Amerika bölgesinde büyüme, geçmişteki büyüme oranlarına göre daha yavaş gerçekleşti. Bir sonraki çeyrek dönem içinde, bilgisayar pazarının, ekonomik krizden belli bir oranda darbe alacağı ise beklentiler arasında yer alıyor.

Acer, bölgesel pazarlarda da lider olma yolunda ilerliyor

Araştırma kapsamında yer alan ABD Pazarı’nda yüzde 4,6 olarak kaydedilen büyüme içinde Acer’in satışları, netbook satışları ile hızlandı. Bu sistemler ABD’nin ev ve profesyonel pazarları tarafından çok iyi kabul edildi. Asya/Pasifik Bölgesi satışlarına bakıldığında ise Acer yine netbook atağı ile önemli payda büyüme oranları kaydetti. Yüzde 9,2’lik büyüme kaydedilen Japonya’daki bilgisayar satışlarında da Acer bir önceki çeyreğe göre büyük artış kaydetti. Bu artışta yine netbook satışlarının etkisi oldu.

Acer netbook üretti, pazar rakiplere dar geldi

Gartner’ın araştırmasına göre mini notebook pazarında çok güçlü bir biçimde odaklanarak hızlı hareket eden iki üreticiden biri olan Acer güçlü artışlar kaydetti. EMEA pazarı beklenenin üzerinde bir büyüme gösterdi; ABD ve Asya Pasifik bölgesi beklenenden çok daha yavaş büyüdü. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarının büyümesi büyük ölçüde, gelişen küçük mini notebook pazarı ile hızlandırıldı.

Küresel bilgisayar pazarında, mini notebook pazar artışı ise dalgalı olarak kaydedildi. Bu pazar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde sağlam bir büyüme gösterdi. Kuzey Amerika pazarında ise ekonomik kriz, 500 ABD Doları altındaki ürünlere ilgiyi artırdı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.