Accenture Interactive, Droga5’ı satın aldı

Madison Avenue'da kartlar yeninden dağıtılıyor.

04.04.2019 - 14:41 | MediaCat

Accenture Interactive, Drago5'ı satın aldı

Danışmanlık firmalarının reklam sektörü üzerindeki baskısı gün geçtikçe daha da artacağa benziyor. Accenture Interactive’in dün attığı adım da bunu kanıtladı. Firma, yaratıcı sektörün yakın dönemde gördüğü en büyük ve global ölçekli hamlelerden birine imza atarak Droga5’ı satın aldığını açıkladı.

Anlaşmayla birlikte Droga5 portföyündeki Under Armour, HBO, New York Times ve Amazon gibi müşterilerin yanı sıra New York’tan Londra’ya uzanan ofislerde yer alan 600’e yakın çalışan da 8,5 milyar dolar değerindeki dijital müşteri deneyimi ve pazarlama servisi Accenture Interactive bünyesine geçmiş olacak. Ancak Droga5, ismini ve yönetim kadrosunu büyük ölçüde koruyacak. Ajansta halihazırda David Droga Kreatif Başkan, Sarah Thompson Global CEO ve Bill Scott da Birleşik Krallık CEO’su pozisyonlarında yer alıyor.

Satınalmanın açıklandığı bildiride Accenture Interactive Global CEO’su Brian Whipple, attıkları adımın kendileri ve reklam sektörü için neden önemli olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: “Bu hamle Accenture Interactive’in yeni bir ajans modeli kurma yolculuğunda yaşadığımız bir evrim. Droga5 ile güçlerimizi birleştirmemiz, modern pazarlama dünyası için doğru yetkinlik ve güçleri bir araya getirmeye çalıştığımız bu günlerde hem bizim hem de sektör için oyunun kurallarını değiştiren bir mihenk taşı olacak.”

2006 yılında kurduğu ajansı 13 yıl sonra başka bir sahipliğe devreden David Droga ise Ad Age’e yaptığı açıklamada, kararının “sektörden çıkış bileti” anlamına gelmediğini ve bir kanguruya binerek gün batımına doğru gitmediğini belirtiyor. Bilakis Droga, bu hamleyle, “sektörü eski güzel günlere doğru götürecek insanlar” arasında olmayı amaçladığını ifade ediyor. “Accenture’ın büyüklük, dijital ve deneyim konusunda ortaya koyduğu güçle bizim strateji ve yaratıcılık konusundaki deneyimimiz örtüşüyor ve bu müşterilerin fazlaca ilgi göstereceği bir birliktelik. CEO’lar, CMO’lar ve CIO’lar artık ortak akılla hareket etmek durumunda çünkü attıkları adımlar birbirlerini etkiliyor. Bu, ‘olsa güzel olur’ diyebileceğiniz bir birliktelik değil. Bu konu önümüzdeki dönemde her marka için kritik önem taşıyacak.”

İki taraftan da anlaşmanın mali detaylarına ilişkin bir açıklama gelmese de, Ad Age Accenture Interactive’den bir yetkilinin Droga5 hamlesini “grubumuz için şimdiye kadarki en büyük ajans satınalması” olarak değerlendirdiğini bildiriyor. Accenture Interactive’in daha önceki en büyük çaplı hamlesi, 2013 yılında Şikago merkezli dijital ajans Acquity Group’u almak için yaptığı 283 milyon dolarlık işlemdi.

Kurulduğu yıldan beri ilk kez gelirlerinde düşüş kaydeden Droga5, 2018 yılında 185 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Ajansın Accenture Interactive bünyesine geçmesiyle birlikte 2013 yılında Droga5’ın yüzde 49 hissesini satın alan yetenek ajansı WME’nin ajansla olan ilişiği de kesilmiş oldu.

Kaynak: Ad Age, Fast Company, New York Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.