ABD’den yeni Huawei kararı

Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazıları askıya alındı.

21.05.2019 - 10:11 | Sencer Uçar

ABD’de, ulusal güvenlik açısından risk teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin ABD’li firmaların teknolojilerini kullanmalarının yasaklanmasına yönelik karar alınmış, ardından Google’ın çatı şirketi Alphabet de Huawei’yle yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmanın kapsamını daralttığını duyurmuştu.

Bugün ABD Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamada, kara listedeki Huawei şirketine uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarının 90 günlüğüne askıya alındığı belirtildi. Huawei, geçiş süresi boyunca dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebilecek. Böylece, Huawei’nin kullanmakta olduğu ağlardan yararlanmaya devam etmesi ve Huawei marka telefonlar için yazılım güncellemesinin sağlanabilmesi amaçlanıyor.

Buna karşın, şirket halen yeni ürünler hayata geçirmek için Amerikan malzemesi almaktan men edilmiş durumda. ABD Ticaret Bakanlığının ticari kısıtlamaların bazılarının 90 günlüğüne askıya alma kararının ardından Alphabet tarafından da herhangi bir açıklama yapılmadı.

90 günlük geçiş süreciyle, Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine başka anlaşmalar yapmaları için olanak tanınmış oldu. 90 günlük sürenin uzatılıp uzatılmayacağı ise henüz karara bağlanmadı.

Kaynak: BBC Türkçe

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.