MediaCat

Google’dan Huawei işbirliğine sınırlama

Android işletim sistemi Huawei telefonlarında güncellenemeyecek.

Google’dan Huawei işbirliğine sınırlama

ABD’de, ulusal güvenlik açısından risk teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin ABD’li firmaların teknolojilerini kullanmalarının yasaklanmasına yönelik karar alınmasının ardından Google’ın çatı şirketi Alphabet, Huawei’yle yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmanın kapsamını daralttığını duyurdu. Buna göre, Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi, bundan sonraki Huawei telefonlarında güncellenmeyecek.

Alphabet tarafından alınan karar, Huawei telefonuna sahip olanları şimdilik etkilemeyecek ancak Android işletim sistemi güncellendiğinde Huawei kullanıcılarının yeni sisteme erişimi olmayacak. Google Play, Gmail ya da YouTube uygulamalarının da Android işletim sistemi güncellendiğinde Huawei telefonlarda çalışmayabileceği belirtiliyor.

Huawei, Androdi sistemini kullanmasının engellenmesi durumunda kendi yazılımını devreye sokmak için çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı. Google uygulamalarının halihazırda yasak olduğu Çin’de Huawei’nin bazı modellerinin söz konusu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor. Alphabet’in aldığı kararın Huawei’nin en büyük ikinci pazarı durumundaki Avrupa’da nasıl bir zarara yol açabileceği ise belirsiz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.