ABD’de reklam bütçeleri kısılacak

Ulusal Reklam Derneği'nin sonuçlarına göre, Amerika'da pazarlamacıların yüzde 53'ü reklam bütçesini makaslayacak...

22.08.2008 - 13:08 | MediaCat

Reklamda son trend; reklam bütçelerinin makaslanması…Association of National Advertisers’ın (Ulusal Reklam Derneği) yaptığı ve bugün yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, yaklaşık 100 katılımcının bulunduğu ufak ölçekli bir araştırmadaki cevaplar pazarlamacıların reklam bütçelerinde bir kısıntıya gitme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 53’ü önümüzdeki altı ay içinde bunun gerçekleşeceğini söylüyor, yüzde 87’si ise sıkıntıyı çoktan hissetmeye başlamış bile.

Hiçbir şey yeni değil…

Ad Age’e konuşan ANA’nın Başkanı ve CEO’su Bob Liodice bunu daha önce gördüklerini söyledi.

ANA’nın üyesi olan ve (ilaç, finans, bilişim ve teknoloji gibi) değişik sektörlerde işdigal eden firmalar arasında bu yazın başında yapılan araştırmada, katılımcılara pazarlama bütçelerinin kısılıp kısılamayacağı, kısılırsa hangi ölçüde olabileceği soruldu.

Katılımcıların yüzde 87’si tassarufu, yarıdan fazlası yüzde 1-10 aralığında kısıntı yapılabilecegini, yüzde 27’si yüzde 11-20 arasında kısıntı yapılabileceğini, yüzde 10’u da yüzde 30 kısıntı yapılabileceğini söyledi.

Hiçbir şey güvende değil…

Göründüğü kadarıyla hiçbiş şey güvende değil… Kesinti planları arasında, yüzde 69’u medya bütçesinde kısıntıya gidecek, yüzde 63’ü acentaları harcamalarını kısması yönünde baskı altında tutacak, yüzde 63’ü seyahat ve diğer harcamaları kısacak, yüzde 61’i ise yeni projeleri elimine edecek veya geciktirecek.

Fakat, bu kesintiler gerekli çözüm olmayadabilir. Bob Liodice’e göre bunun tersini yapan – reklam harcamalarını arttıran – pazarlamacılar, ekonomik yavaşlama sürecinde fırtınadan çıkarken daha sürdürülebilir bir büyüme gördü.

Bob Liodice’e göre etkili pazarlama harcaması için “ne kadar” harcandiğının yanında “nasıl” harcandığıda önemli. Piyasa payını arttırmak için çok önemli bir fırsat.

Kaynak:www.adage.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.