ABD’de azalan reklam gelirleri iflas getirdi

13 milyar dolar borcu bulunan Los Angeles Times, Chicago Tribune, Baltimore Sun gibi çok sayıda gazete ve televizyon sahibi...

12.12.2008 - 09:50 | MediaCat

13 milyar dolar borcu bulunan Los Angeles Times, Chicago Tribune, Baltimore Sun gibi çok sayıda gazete ve televizyon sahibi Tribune Co. iflasını ilan etti, korunma arayışına girdi.

İnternetin yaygınlaşmasından sonra, sıkıntılı günler geçiren sektörde böylesi bir adım atan ilk şirket Tribune Co. oldu. Şikagolu emlak kralı Sam Zell tarafından satın alındığından buyana, söz konusu medya grubu, reklam gelirlerindeki önemli gerilemeden sonra 13 milyar dolarlık bir borca batmıştı.

İstese de satamayacak

Şirket, reklam gelirlerindeki gerileme yüzünden iflastan korunma aramak zorunda kaldı. Şirketin, haziran ayına kadar ödeme yapması öngörülmemesine rağmen finansal hedeflerine ulaşmasının mümkün görülmediği belirtildi. Uzmanların çoğu, grubun pek çok şirketini satmak zorunda kalacağına ancak böylesi derin bir global ekonomik kriz yaşanırken bunun hiç de kolay olmayacağına dikkat çekiyorlar.

8 gazete ve 23 televizyon kanalının sahibi Tribune’ün, şirketlerini işletebilecek nakite sahip olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Sam Zell, “Bu yeniden yapılanma, bizim borçlarımıza odaklı, işletmelerimize değil” dedi. Gelir açısından Tribune, ABD’nin en büyük ikinci gazete grubu. Tiraj açısından bakınca ise grup, üçüncülüğe düşüyor. Grubun en önemli gazetelerinden Los Angeles Times, 2001 yılında 1.200 olan editoryal çalışan sayısını bugün 660’a indirdi. ABD’de hazırlanan medya raporlarına göre, şirketin bir yıl içinde ödemesi gereken 1 milyar dolarlık faiz ve haziran ayında ödemesi gereken 512 milyon dolarlık borcunu kapayacak nakit akışı yok.

Stadyumu satabilir

Tribune, Chicago Cubs basketbol franchise ve onun ikonu konumundaki stadyumu Wrigley Field’in de sahibi. Bu iki işletmenin, ABD’deki iflas kanununun kapsamı dışında kaldığı ve kanunun sadece yeniden yapılanma devam ederken, şirketi alacaklılara karşı koruduğu söyleniyor. Bu, Tribune’ün takımı bir alıcıya satabileceği anlamına geliyor.

New York Times borçlanıyor

Öte yandan Tribune Co.’nun dışında ABD’de finansal krizden New York Times, NBC gibi büyük medya kuruluşları da etkilendi. New York Times şirketi de nakit sıkıntısını çözebilmek için 225 milyon dolara kadar borçlanmayı deneyeceğini duyurdu. Karın düşmesi ve kredi almaktaki zorluğun şirketi sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. NBC Universal Başkanı Jeff Zucker ise program saatlerini azaltmayı planladığını bildirdi.

Tirajlar düşüyor

ABD’de çıkan 507 gazetenin günlük hafta içi tirajı, geçen yıla göre yüzde 4.6 gerileyerek 38.1 milyona indi.

New York Times’ın reklam gelirleri 3’üncü çeyrekte yüzde 18.5 geriledi. Net kár yüzde 51.4 azalarak, 6.5 milyon dolara indi.

USA Today dahil 85 ulusal ve 800 yerel gazetenin sahibi The Gannet Company’nin üçüncü çeyrek geliri, yüzde 32.5 azaldı, 158 milyon dolara indi.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.