ABD’de 65 bin 100 reklamcı işsiz kaldı

AdAge Datacenter'ın analizlerine göre, krizin başlangıcı olarak kabul edilen Aralık 2007'den itibaren...

09.02.2009 - 10:37 | MediaCat

Amerika’da reklam ve medya sektöründe Aralık ayında 18 bin 700 kişi işsiz kalırken, ekonomik bunalımın başlangıcından itibaren 65 bin 100 kişi işsiz kaldı.

AdAge Datacenter’ın analizlerine göre, krizin başlangıcı olarak kabul edilen Aralık 2007’den itibaren reklam ve medya endüstrisi yüzde 3.9 oranında eleman kesintisine gitti.

İşçi Kurumu’nun verilerine göre ABD’de Aralık ayında sektörde çalışan sayısı 1.59 milyon kişi.

Adage’in raporuna göre; Aralık ayı boyunca, tüm sektörlerin reklam, pazarlama ve medyanın tüm kategorilerinde işten çıkarmalar yaşanırken, sadece online medya şirketlerinde ve web arama portallarında işten çıkarmaların yaşanmadığı ifade ediliyor. İnternet medyasında, eleman alımında en üst noktaya ulaşılan 2002 yılından beri, bu sektörde 82 bin 200 kişi istihdam edildi.

Medya şirketleri resesyonun başlamasından bu yana eleman sayısını yüzde 4.6 azalttı ve 41 bin kişinin işine son verdi. Reklam/Pazarlama hizmetleri şirketlerinde ise bu oran yüzde 3.1 olarak gerçekleşirken toplamda 24 bin 100 kişi işsiz kaldı.

Kaynak: Adage

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.