ABD başkanlık kampanyalarının yakıtı mizah

ABD başkanlık seçimleri öncesi adaylar ilginç kampanyalarıyla öne çıkmaya çalışıyor. Adaylar seçim stratejilerinde rakiplerine sataşmak yerine mizah yolunu seçiyorlar.

02.08.2007 - 16:44 | MediaCat

ABD başkanlık seçimleri öncesi adaylar ilginç kampanyalarıyla öne çıkmaya çalışıyor. Adaylar seçim stratejilerinde rakiplerine sataşmak yerine mizah yolunu seçiyorlar.

Webde yayınlanan videolarda ve sitelere verilen reklamlarda adaylar oy verenlerin dikkatini çekmek için mizah yolunu seçiyor, diğer rakiplerinden farklarını bu yolla anlatarak imajlarınını da yumuşatmayı hedefliyorlar.

Örneğin Senatör Hilary Clinton’ın seçim kampanyasında o ve eşi eski Başkan Bill Clinton, kampanyanın web sitesinde HBO’da yayınlanan ünlü dizi The Sopranos’dan bir sahnede canlandırılıyor.(video)

New Mexico Valisi Bill Richardson’ın kampanyası için hazırlanan bir reklamda ise vali bir iş görüşmesindeymiş gibi. Vali görüşmeyi yapan kişiye bir vali olarak görevlerinden, sorumluluklarından ve rüzgar, güneş ve bio enerji vergilerini azaltarak küresel ısınmaya karşı verdiği savaştan bahsediyor. Röportajı yapan kişiyse “ama ben size eğer bir ağaç olsaydınız ne çeşit bir ağaç olurdunuz” diye sormuştum diyor. (video)

“What really matters” isimli webde yayınlanan videoda ise John Edwards, 400 dolarlık saç kesiminden bahsederken fonda yarışdaki diğer adaylara ve gündemden olaylara dikkat çekiliyor. Videoda fonda “Hair” parçası çalarken görüntüde, “Görev Tamamlandı” bannerının arkasında General Albert Gonzales, Katrina Kasırgası ve Başkan Bush ile Irak’taki patlamalar gösteriliyor. Bu kampanya diğerlerine göre daha saldırgan olmasına rağmen mizahi yönüyle de ilgi çekiyor. (video)

Alaska Senatörü Mike Gravel’ın kampanya filmleriyse en komik bulunanlardan. Bunlardan birinde Gravel bir gölün kenarında duruyor ve bir kaç dakika boyunca hiçbir şey söylemeden kameraya doğru bakıyor. Ardından da yerden bir taş alıyor ve göle fırlatıyor.(video)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.