MediaCat

AB sosyal medya üzerindeki denetimi artıracak

Aktif kullanıcı sayısı 45 milyonun üzerindeki platformlara yeni düzenlemeler kapıda.

AB sosyal medya üzerindeki denetimi artıracak

Avrupa Komisyonu, 45 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan 19 dijital platforma yeni içerik kuralları getirmeye hazırlanıyor.

25 Ağustos’tan itibaren Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası uyarınca yasadışı ve zararlı içeriğe karşı önlem almak zorunda kalacak olan platformlar, kendilerinden beklenenleri yapmamaları halinde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Bu cezalar, şirketlerin küresel yıllık cirolarının yüzde 6’sına kadar çıkabilecek ve ciddi ihlaller platformların geçici yasaklarla karşılaşmasına neden olabilecek.

Yeni kurallar Facebook, TikTok, Twitter, YouTube, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat olmak üzere sekiz sosyal medya platformunu; Amazon, Booking, AliExpress, Google Shopping ve Zalando olmak üzere beş çevrimiçi pazaryerini; Apple ve Google’ın uygulama mağazalarını; Google Maps ve Wikipedia ile Google ve Bing arama motorlarını etkileyecek.

Yeni kurallar kapsamında platformlar, kullanıcılara din ve siyasi görüşler gibi hassas verilere dayalı reklamları göstermeyi durdurmak zorunda kalacak. Deepfake teknolojisi ya da yapay zekâ desteğiyle manipüle edilmiş video ve fotoğrafların bunu belirten ifadelerle etiketlenmesi gerekecek.

Şirketler ayrıca platformlarının kamu sağlığı, çocuk güvenliği ve ifade özgürlüğü gibi bir dizi konuda teşkil ettiği risklere ilişkin yıllık değerlendirmeler yapmak zorunda olacak. Bu tür risklere karşı tedbir paketlerini ortaya koymaları gerekecek. Şirketlerin, ilk değerlendirmelerini, kuralların yürürlüğe gireceği 25 Ağustos’a kadar tamamlamaları bekleniyor.

Komisyon, önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni yükümlülüklere tabi tutulacak birkaç platform daha belirleyebilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.