MediaCat

2024 Lion of St. Mark ödülünün sahibi Jacques Séguéla

Kariyerinde 60 yılı geride bırakan Fransız reklamcıya yaşam boyu başarı ödülü festivalde takdim edilecek.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, yaşam boyu başarı ödülü Lion of St. Mark’ı bu yıl reklam dünyasının duayen ismi Jacques Séguéla’ya takdim edeceğini duyurdu.

Sektörde 60 yılı geride bırakan Fransız reklamcı, Air France, Apple, Carrefour, Citroën, Louis Vuitton ve Microsoft gibi markalara ikonik çalışmalar üretti, başarılı siyasi kampanyalar yürüttü ve reklamcılık üzerine birçok kitap kaleme aldı.

Havas’ın eski eş başkan yardımcısı ve kreatif direktörü, kariyerine 25 yaşında eczacı olarak başlasa da bunun yanlış bir yol olduğunu fark ederek rotasını değiştirdi. Bir Fransız arabasıyla ilk dünya turunu tamamlayarak 150 bin kopya satan ilk kitabı “La terre en rond”u yazdı. Sonrasında kısa soluklu gazetecilik döneminin ardından Bernard Roux ile birlikte Roux Séguéla ajansını kurdu. Ajansın ilk çalışması, Fransa Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’nun bir Mercury motorunu “Express’i kapın ve yola çıkın” metnine sürdüğü ilan oldu. Ajansa Alain Cayzac ve Jean-Michel Goudard’ın katılımlarıyla RSCG doğdu, daha sonra Euro RSCG’ye dönüştü.

Yüzlerce başarılı kampanyaya imza atan Jacques Séguéla, Carrefour için “Produits Libres” ile dönüm noktası olan çalışmayı üretti, Citroën için Çin Seddi’nden aşağıya bir Citroën AX gönderdi. Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Francois Mitterrand’ın kampanyalarını yöneten Séguéla, 1981’de reklamcılık tarihine geçen “La Force Tranquille” (Sakin Güç) sloganını yarattı ve bunu yedi yıl sonra Génération Mitterrand (Mitterrand Kuşağı) ile tekrarladı. Séguéla, 1991 genel seçimlerinde Anavatan Partisi’nin kampanyası da dahil 15 siyasi kampanyanın daha liderliğini üstlendi.

LIONS Yönetim Kurulu Başkanı Philip Thomas, “Jacques Séguéla bu yıl 90 yaşına girdi ve müşterilerinin kampanyaları için çalışmak üzere hâlâ her gün ofise geliyor. Bu kelime çok fazla kullanılıyor ama Jacques bir ikon. Cesur, tutkulu, yaratıcı ve tüm bunları olağanüstü bir samimiyet ve mizah duygusuyla yapıyor. Cannes Lions’a 50’den fazla kez katıldı. İlk gelişi 1975 yılında Venedik’te jüri üyesi olduğu ve Aéroports de Paris ile ilk Aslan’ını kazandığı yarışmaydı. Hikâyeleri ve deneyimleri büyüleyici. Eczacılıktan reklamcılığa geçtiği için  sektörce çok mutluyuz çünkü sonuç olarak hepimiz onun yaratıcılığından faydalandık. Bu arada kendisi çok etkileyici ve keyifli bir şahsiyet. Haziran ayında kendisini Cannes Lions sahnesinde onurlandırmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Séguéla ise ödülü almasına ilişkin, “Festivallerle geçen 60 yılın ardından sektörün her onyılda bir evrim geçirdiğini ancak bir şeyin hiç değişmediğini gördüm: reklamcılık bir fikre sahip olmakla ilgilidir; öyle olmuştur ve her zaman öyle olacaktır. Hayatım boyunca ürün satmak için değil markaları ebedileştirmek için çalışmaktan büyük onur duydum, bunu seviyorum. Bu ikonik ödüle layık görüldüğüm için inanılmaz duygulandım ve ödülü, fikirlerinin arkasında duran, iyimserliği seçen ve markalara onları hayatta tutacak yegâne şeyi, yani bir ruh veren tüm yaratıcı dostlarımla paylaşıyorum” yorumunda bulundu.

Ödülü festival sırasında alacak olan Jacques Séguéla, tecrübelerini 21 Haziran tarihinde Lion of St. Mark seminerinde katılımcılarla paylaşacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.