MediaCat

Sürdürülebilir turizmin yeni merkezi: Birgi

Enerjisa Enerji’nin Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) projesinin yeni rotası İzmir’in tarihi Birgi Köyü oldu.

Enerjisa Enerji’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Sabancı Üniversitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ortaklığıyla yürüttüğü SENTRUM projesinin Ayvalık Küçükköy’den sonraki yeni durağı İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü oldu.

Projenin tanıtım faaliyetleri kapsamında Birgi’ye düzenlenen rehberli gezinin ardından bölgede bugüne kadar atılan ve atılacak olan adımlar tarihi Çakırağa Konağı’nda düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu’nun konuşmalarıyla başlayan; gazeteci Cem Seymen, akademisyen ve sosyal girişimci Itır Erhart ve şef Şerife Aksoy’un sürdürülebilir turizm ve gastronomiyi odağına alan keyifli paneliyle sona eren toplantı, Enerjisa YouTube kanalından da canlı olarak yayınlandı.

SENTRUM projesi; yenilenebilir enerji uygulamaları ile turizm faaliyetlerini dört mevsime yaymayı, akıllı rotalarla ziyaretçilerin seyahat deneyimlerini kişiselleştirmeyi ve böylelikle uygulama bölgelerinin kültürel ve doğal değerlerini korurken, yerel kalkınmasını da desteklemeyi hedefliyor. 2012’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve 2022’de dünyanın en iyi 32 turizm köyünden biri seçilen Birgi’nin, projenin desteğiyle bir ‘yeşil destinasyon’a dönüştürülmesi amaçlanıyor. Sabancı Vakfı ve HiltonSA Otelleri projenin destekçileri, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kaymakamlığı ise projenin yerel ortakları arasında yer alıyor.

Ödemiş - Birgi Köyü Ödemiş - Birgi Köyü

Proje kapsamında atılacak adımlar arasında Birgi’de GSTC (Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi) kriterleri ile uyumlu bir destinasyon dönüşümüne öncülük etmek, iklim risk değerlendirmesi bölgeyi etkileyebilecek riskleri ve uyum tedbirlerini belirlemek, ziyaretçi taşıma kapasitesi çalışmasıyla sosyal, çevresel, kültürel miras üzerinde baskı yaratmayacak şekilde ziyaretçi planlaması yapmak ve Birgi için bir markalaşma ve pazarlama stratejisi oluşturmak yer alıyor.

Birgi’de bundan sonraki süreçte toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve gençlerin istihdam edilebilirliği, turizm meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yönelik staj imkânlarının belirlenmesi gibi konularda mevcut durum analizlerinin yapılması, eylem planlarının hazırlanması ve kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesi de öncelikler arasında yer alacak. Yürüyüş ve bisiklet rotalarıyla çevre dostu ulaşım teşvik edilirken, konaklama tesisleri ve kamu binalarında enerji etütleri yapılacak.

Enerjisa Enerji CEO'su Murat Pınar Enerjisa Enerji CEO'su Murat Pınar

Basın toplantısında konuşan Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Enerjisa Enerji olarak, büyüyen Türkiye’ nin enerji dönüşümüne öncülük ediyoruz. Diğer yandan da iklim krizi başta olmak üzere dünyamızın ve ülkemizin sorunlarına amaçlar için ortaklıklar kurarak çözümün bir parçası olma isteğimizi faaliyet gösterdiğimiz her alanda tahahhüt ediyoruz. ‘Daha İyi Bir Gelecek’ vizyonumuzun ışığında ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörünün sürdürülebilir uygulamalar ve yenilenebilir enerji ile dönüşebileceğini SENTRUM ile daha önce Ayvalık Küçükköy’de ispat etmiştik. SENTRUM projesi gerek farkındalık çalışmalarımız gerekse ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında geliştirdiğimiz projeler ile taçlandı. Enerjisa Enerji olarak bundan sonra Birgi’de de paydaşlarımızla birlikte daha iyi bir gelecek için çalışmaya, Türkiye’ye örnek olmaya devam ederken, SENTRUM projesi ile de Türkiye ve dünya ölçeğinde başarı hikâyesi yazmaya devam edeceğiz” dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton

Pınar’ın ardından basın mensuplarıyla buluşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Turizm kalkınmanın güçlü bir motoru olabilir. Ancak aynı zamanda çevre üzerinde de ağır bir baskı oluşturabilir ve turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerin göz ardı edilmesine neden olabilir. Bu nedenle, turizmden geçimini sağlayan bölge halkına sosyal ve ekonomik fayda sağlarken doğayı koruyan ve değer veren daha yeşil, daha sürdürülebilir modeller geliştirmek hayati önem taşıyor” diye ekledi.

TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu

Kürsüyü Vinton’dan devralan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Sıfır atık çalışmaları ile dönüşüm yolculuğuna başlayan Türk turizmi, 2022 başlangıcıyla Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Kuruluşları için uluslararası akreditasyon sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir seyahat ve turizme yönelik küresel standartları belirleyen ve yöneten kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile işbirliği anlaşması yaparak sürdürülebilir turizm yol haritasını oluşturdu. Bu anlaşma ile Türkiye, ‘sürdürülebilir turizm alanında hükümet nezdinde anlaşma yapan ilk hükümet oldu. Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı; konaklama tesisleri başta olmak üzere, destinasyonlar ve tur operatörleri için tüm turizm sektöründe dönüşümünü sağlayacak. Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ciddiyetle ele alarak hükümet nezdinde imza attığı anlaşmada, 2030 yılına kadar tüm uluslararası standartlar sağlanmış olacak. İnanıyoruz ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TGA, UNDP ve Enerjisa paydaşlığında hayata geçen ve odağına sürdürülebilir turizmi alan SENTRUM projesi kapsamındaki çalışmalar ülkemizin yeşil dönüşümüne katkı sağlayacak ve dünyada iyi uygulama örneği olarak yerini alacak.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.