MediaCat

2023’ün müzik karnesi

İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Abbas’ın kaleminden 2023’ün müzik karnesi karşınızda.

Yükselen müzik türlerinden müzik endüstrisinin geleceğine yönelik tahminlere uzanan kapsamıyla 2023’ün müzik karnesini mercek altına alan İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Abbas, gerek yapılan etkinlik sayısı gerekse bilet satışlarına bakıldığında seneye damgasını vuran müzik türünün “elektronik müzik” olduğunu söylüyor.

2023’ün müzik karnesi

Goldman Sachs’ın 2023 yılı için dünyadaki müzik endüstrisi market değeri tahmini yaklaşık 92 milyar (neti 65 milyar) Amerikan doları. Bu rakamın 2030 senesinde 151 milyar doları geçmesi tahmin ediliyor. 2023 senesi rakamının alt kırılımına baktığımızda “kayıtlı müzik” satışlarında bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 1’lik bir kayıpla da olsa rakamın 28 milyar (net) doları geçtiğini gözlemliyoruz. Kayıtlı müzik gelirlerindeki düşüşe kıyasla müzik yayınlama (publishing) gelirlerinde yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla hacmin 8,8 milyar (net) dolara vardığını gözlemliyoruz.

Canlı müzik (konser) sektörünün toplam hacmi bir önceki yıl yapılan tahminlerin gerisinde kalsa da ulaştığı rakam 28,2 milyar (net) dolar. Bu alandaki bir numaralı isimse 2023 konser tur cirosu 1 milyar doları aşan Taylor Swift! Amerikalı müzisyenin başarı hikâyesiyse tek başına bir analiz konusu tabii. Star isimlerin festival programlarına dahil olmaktansa kendi stadyum turnelerini yapmaları festival sektörünün önünde ciddi bir problem olarak duruyor. Geçmiş yılların birbirinden büyük isimlerle donatılmış festival posterleri artık yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Programlarını müzik dışı deneyimlerle renklendiren ve büyük isimlere bel bağlamayan butik festivallerin popülerliği ise her geçen yıl artmakta.

Streaming imzası

“Kayıtlı müzik” alanına baktığımızda şaşırtıcı olmayacak bir şekilde “streaming” platformlarının payının yüzde 88,5 olduğunu (Spotify’a her gün 100 bin şarkı yükleniyor) gözlemliyoruz.

Plak satışları uzun yıllardan sonra CD satışlarını geçerek dijital müzik yıllarında bir sürprize imza attı. Plakları en fazla satan isimlerse Lana Del Rey, Taylor Swift, Blur ve Kylie Minogue oldu. Özellikle Gen Z ve Millennials sınıflarının müzik tüketim amaçlı kullandıkları medyalar ise Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer gibi streaming servisleri; YouTube, TikTok, Tencent, Vevo gibi video aplikasyonları; Twitch ve Facebook Gaming gibi oyun uygulamaları ve Instagram, Facebook, Pinterest gibi sosyal medya uygulamaları oldu. TikTok kullanıcılarının yüzde 65’ten fazlası müzik ağırlıklı içerik kullanan markaları tercih ederek pazarlama sektörüne önemli bir mesaj vermiş oldular. Müzik odaklı UGC’nin (user generated content) sene sonunda ulaşacağı rakam 6 milyar doları aşacak gibi gözüküyor.

Elektronik müziğin yükselişi
Dünyada çok dinlenen müzik türleri ise şu şekilde sıralandı: pop, EDM (electronic dance music), rap, rock ve urbano latino. Bu sıralamaya giremese de cazın popüler janrlarla girdiği etkileşimler sonrasında genç-yetişkin sınıfında popülerliğini artırdığını gözlemliyoruz. Elektronik müzik dünyasındaysa Avrupa kıtasında tek hakim hard techno’yken drum and bass’ın da yeniden canlanması gözlerden kaçmıyor.

Ülkemize baktığımızda, özellikle canlı müzik (bilet satışları ve cirolar) ve fiziki (CD, plak, kaset) satışlarla ilgili sağlıklı verilere ulaşabilmek maalesef pek mümkün olamıyor. Spotify Türkiye’nin açıkladığı 2023 verilerine göre en çok dinlenen müzik türü Türkçe rap. “Yaptığım müziğin bir türü yok” açıklamasının sahibi Semicenk senenin en çok dinlenen ismi oldu. Onu Uzi izliyor. (İBB’nin Maltepe’de düzenlediği konsere 220 bin kişi katıldı.) İlk 10’daki diğer Türkçe rap isimleriyse Motive, Lvbel C5, cakal ve Ezhel oldu. Üçüncü sıradaki Sezen Aksu genç nesilleri de yakalamayı başarabilen tek sanatçı diyebiliriz.

“Etkinlik” alanında gerek yapılan etkinlik sayısı gerekse bilet satışlarına baktığımızda seneye damgasını vuran müzik türünün “elektronik müzik” olduğunu görüyoruz. Büyük stadyum konserlerinin ve “hacimli” açıkhava festivallerinin yapılamadığı “kriz” ortamında özellikle İstanbul’da İBB’nin imzasını taşıyan irili ufaklı ve 39 ilçeye yayılan konserler 2023’te canlı müzik sektörüne damgasını vuran önemli bir gelişme olarak dikkatimizi çekti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.