2022 login seed phrase

Yeni yıl arifelerinde klişeleşen trend konusunu seviyorum. Geçtiğimiz yıl sıklıkla duyduğumuz bazı başlıkların 2022’deki akıbetlerini biraz irdeleyelim.
04.01.2022 - 10:42

Her sene sonu, sene başı artık klişeleşen yeni yıl, trendler ve beklentiler konusunu şahsen seviyorum. 2021’de duymaktan sıkıldığınız bazı konuların 2022’de başına neler gelecek, birazcık bunu irdelemek istiyorum. 2022’ye login olmak için seed phrase’i aşağıda başlıklar hâlinde paylaşıyorum, buyurun:

  • Twitter’da NFT ve metaverse geçen tweet’leri artık sessize almak istiyorum. Bu yüzden en can sıkıcı yerden, NFT’lerden başlayacağım (bu kısmı atlatırsanız makale daha eğlenceli). Gerçek sahipliğin ekonomi yaratmak için yeterli olduğunu geçtiğimiz sene içerisinde öğrendik. Sanatın herhangi bir formda bu kadar özgürleşmesi ise tarih boyu beklenen bir konuydu. Evet, NFT bundan sonra hayatımızda olacak bir konu demeye çalışıyorum. Yazmayı seven biri olarak bunu söylemek acıtsa da video ve ses anaakım medya için en önemli başlıklardan olmaya devam edecek. Peki NFT’ler nasıl gerçek popülerliğe ulaşır, bir fikrim var. Instagram NFT Marketplace.
  • Açık kaynak kodlu, komünite odaklı ve hiç olmadığı kadar kullanıcı dostu girişimleri kim tercih etmez? Web3 şüphesiz 2022’de epey yer kaplayacak. Reklam, pazarlama kreatifleri için en heyecanlı konulardan birini ise bu noktada görüyorum. Dijital ortamlarda tecrübeli metin yazarları, tasarımcılar, içerik üreticileri ve sosyal medya insanlarının zamanı geldi diyebiliriz. Web3 platformlarında marka içeriği neye benzeyecek sorusu bir kenarda dursun, hemen her kripto projesinin en önemli konuları, proje için hype oluşturmak üzere Discord, Telegram, Twitter gibi ortamlarda içerik üretmek, etkileşim yaratmak ve projeyle ilgili algı yönetmek. Yeni nesil marka çalışmalarının neye benzeyeceğini ve maalesef hâlâ kabul gören “strateji” içeriği altında fazlasıyla eskide kalmış geçersiz yöntemlerden nasıl uzaklaşacağımızı görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.
  • 5G, Web3, Bitcoin, Ethereum, NFT’ler… Arka arkaya telaffuz ettiğinizde zaten bahsedilmesi gereken konu güneş gibi parlıyor: Metaverse. Sanal bir evren için geçerli olan tüm konularda yavaş yavaş bir noktaya geliyoruz. İnternetimiz daha hızlı, proje altyapılarımız ve kodlama dillerimiz hiç olmadığı sadelikte ve sadece “meta” ortamlarda gerçek hak sahipliği ve kavramların demokratikleşmesinden bahsedebiliyoruz. Tüm bunlar, eğlenceli ve adil sanal evrenleri keyifli, mümkün ve sürdürülebilir kılıyor. Blockchain temelli oyunların, NFT oyun için item’ların da bu konuya paralel “meta” deneyimlerimizi başka bir seviyeye dönüştüreceği aşikâr. 2022’de bu konularda hâlâ geçiş aşamasında olacağımızı, bu sene de bu konulara girişenlerin early adopter olarak anılmaya devam edeceğini düşünüyorum. Reklam, pazarlama dünyasında ise dünyanın en bilinen markaları dışında ekosisteme yayılacak bir geçiş olacağını söylemek henüz biraz iyimser.
  • 2020 ile birliktelik mesajı etrafında tekdüze hâle gelen marka mesajlarının 2021’de hayata dönmeye başladığını gördük. Daha özgüvenli daha cesur kampanyaların 2022’de bizi beklediğini söylemek şaşırtıcı olmaz. Ses markalama, müşteri deneyimi (CX), satın alınabilir sosyal mecralar, güven, özgünlük başlıklarının da aktif olarak reklam, pazarlama gündeminde olacağını düşünüyorum.

Ezberlenmiş akışların değişeceği, sunumların online dokümanlarda birleştirileceği, yaratıcılığın kıymetini daha fazla kavrayacağımız güzel bir yıl olsun!

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.