2020’nin en etkili kampanyaları

Samimiyet, sahicilik, ölçülebilir hedefler, modadan uzak durmak… Günü kurtarmaya çalışmak yerine geleceğe yatırım yapmak. Sanırım insanların 2020’de yaşanan pandemiden sonra markalardan en büyük beklentisi bu olacak.
01.02.2021 - 17:23

Günümüzde her marka yöneticisinin sorması gereken en önemli sorular şunlar olmalı:

  • Markamızın davası nedir?
  • Meselesi nedir?
  • Anlamı nedir?

Katlanarak artan nüfus, bilinçsiz üretim ve tüketim sonucu oluşan aşırı atık, ormanlarımızın giderek azalması, kapımızda bulduğumuz iklim krizi… İnsanlık, hiç olmadığı kadar, gezegene verdiği zararların ceremesini çekiyor. Hâlâ izlemediyseniz Elysium filmini mutlaka öneririm. Daha önce gördüyseniz bile tekrar seyretmelisiniz. 2013 yapımı bu distopik bilimkurgunun senarist ve yönetmeni Neil Bloomkamp. Film 2154’te geçiyor. Dünya aşırı kalabalık, kaynaklar tükenmiş. Bazı büyük şirketler dünyanın yörüngesine devasa bir uzay habitatı inşa etmiş. Çok zengin ve güçlü, küçük bir azınlık oraya taşınmış. Teknolojinin tüm nimetlerini kullanarak müreffeh bir yaşam sürüyorlar. Dünyada kalan çok büyük çoğunluk ise yoksulluk, kıtlık içerisinde onlar için çalışmaya devam ediyor. Serdar Kuzuloğlu’nun hatırlatmasıyla geçtiğimiz günlerde filmi yeniden izledim. Üzülerek gördüm ki bazı sahneler 2154 yılından önce gerçekleşmiş gibi.

Yaşam kaynaklarımızın giderek tükendiğini doğa gözümüze soka soka gösteriyor. Bir araftayız. Ya balık hafızalarımız devreye girecek her şeye aynen devam edeceğiz ya da insanıyla, şirketiyle, devletleriyle zararın neresinden döndürebilirsek kârdır diyeceğiz.

Tüm bu keşmekeşin ortasında en çok kafa yormamız gereken sorunlarından biri de hızla tükenen su kaynakları. Su krizine dikkat çeken, farkındalık yaratmaya çalışan, yatırım yapan herkesin özellikle de şirketlerin desteklenmesi gerekiyor. Ben de bu ay bunu yapacağım. İki yıldır yakından izlediğim bir projeden bahsedeceğim: Yarının Suyu.

Reckitt Benckiser, Finish markasıyla su problemine dikkat çekmek için 2018’den bu yana “Yarının Suyu” projesini yürütüyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar markanın reklam filmlerinde gördüğümüz bulaşık makinesinin başında deterjanın ne kadar şahane temizlediğini söyleyen kadınlar ya da tamirciler yok artık. Finish bir süredir iletişiminin merkezine su sorununu yerleştirmiş durumda. Her yıl yeni alt kampanyalarla insanlarda farkındalık ve davranış değişikliği yaratmaya çalışıyor. Bunu yaparken hem kamu kuruluşlarıyla hem özel sektörle işbirlikleri yaparak kaybolan bazı değerlerin geri kazanılması için kaynak ayırıyor. Reckitt Benckiser’in en takdir edilecek yönü ise bu yaklaşımını sürdürülebilir kılması.

Şirket, 2020’de de “Finish Su Endeksi”, “Bir Gölü Kurtarmak”, “Hayrat” gibi pek çok kampanyayı hayata geçirdi. Ajansları ve pazarlama takımıyla tek bir amaca kilitlenmiş ekipler pek çok ödül de kazandı. Hatta en çok ödül kazanan şirket ve marka rekorunu da kırdılar. Ödül kıymetli ama en önemli şey değil. Benim dikkat çekmek istediğim projenin uzun süredir dilimize doladığımız moda deyimiyle “brand purpose” yani marka amacıyla ilgili en iyi örneklerden biri olması. Yarının Suyu projesi tüm şirketlere, markalara ilham vermeli.

Bir Gölü Kurtarmak

Yarının Suyu projesinin uzun süredir devam eden kampanyalarından biri “Bir Gölü Kurtarmak”. Bir deterjanın iletişiminin kaybolmuş bir gölü kurtarmaya odaklanması çok sıradışı. 2018’den bu yana Finish reklamlarında kurumuş göllerin görüntüleri vardı. Ancak resmî kuruluşlarla ve bilim insanlarıyla işbirliği yapılarak Kars’taki Kuyucuk gölünün kurtarılması kampanyaya başka bir boyut kattı. 2020’de bu kurtarma çalışması sonuç verdi. Göldeki kuruyan suyun bir bölümü geri kazandırıldı. Kuşların göç yolu üzerindeki Kuyucuk Gölü’nün misafirleri de dönmeye başladı. Bu dönüşün müjdesini “Kuşlar Geri Dönüyor” kampanyasıyla gölün kıyısındaki köylülere duyurdu Finish.

Reklamveren: Reckitt Benckiser / Finish

Pazarlama Direktörü: Tarık Bayar

Kategori Pazarlama Müdürü: Cem Oğuzcan

Kıdemli Marka Müdürü: Başak Göktürkler

Kıdemli Marka Müdürü: Harun Çeliksoy

Kıdemli Marka Müdür Yardımcısı: Doğa Çifter

Kıdemli Medya Müdürü: Başak Malkoç

Reklam Ajansı: Havas İstanbul

CCO: Ergin Binyıldız

ECD: Volkan Dalkılıç

Kreatif Ekip: Anıl Süleyman Çınar, Serhan Koçak, Sezgin Bulut, Dilara Tuncer, Ozan Yücekuş, Ömer Ceran, Hasan Yıldırım, Ekrem Ertürk Düzel, Melike Erdemir, Yasemin Küçük

Müşteri İlişkileri Ekibi: Berk Yılmaz, Hare Lilya Ganiç, İrem Pusal, Asya Biçer, İrem Aycı

Prodüksiyon Ekibi: Sıla Salgın, Gözde Bilir

Dijital Grup Başkanı: Zihni Başsaray

Dijital Stratejist: Ulaş Olkun

Medya Grup Direktörü: Didem Demiralp

Medya Direktörü: Nevin Nebioğlu

Medya Müdürü: Tekin Timoçin

Medya Süpervizör: Tuğyan Şendil, Ülkü Şimşek Doğan

Medya Planlama ve Satınalma Ekibi: Onur Güner, Adnan Bulut

Dijital Medya Direktörü: Ege Esen

Dijital Medya Performans Uzmanı: Aybüke Başünal, Beyza Alçiçek

3 Dots Genel Müdür Yardımcısı: Ulaş Bozan

3 Dots İş Geliştirme Direktörü: Ödül Özlü

Markalı İçerik Ajansı: Circus

PR Ajansı: Cora Communications

Prodüksiyon Şirketi: Depo Film

Yönetmen: İpek Kent

Görüntü Yönetmeni: Burak Turan

Müzik Yapım: Çağdaş Yarman

Post Prodüksiyon: ABT İstanbul

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.