MediaCat

2019’un en etkili 6 kampanyası

Etkili yaratıcılığa dikkat çekmek amacıyla 2019’da The Cat Report’a girmiş tüm kampanyalara, Ipsos’un MediaCat Ocak sayısı için yaptığı Ad*Watch araştırması ile birlikte baktık.

2019’un en etkili 6 kampanyası

Geçtiğimiz ay The Cat Report verileriyle 2019’un en yaratıcı ajansları ve reklamverenlerini paylaşmıştım. Bu sayımızda ise The Cat Report ve Ad*Watch verilerini karşılaştırarak 2019’un en etkili altı kampanyasını paylaşmak istiyorum.

Reklam sektöründe en çok değer yaratan yaratıcılıktır. Ancak kampanyaların nihai hedefi aynı zamanda hedef kitlesinde bir davranış değişikliğine yol açmaktır. Bu durumda yaratıcı performansın etkisini de asla gözardı etmemek gerek. Etkili yaratıcılığa dikkat çekmek amacıyla 2019’da The Cat Report’a girmiş tüm kampanyalara, Ipsos’un MediaCat Ocak sayısı için yaptığı Ad*Watch araştırması ile birlikte baktık.

Ad*Watch, Ipsos tarafından yılın en çok hatırlanan, en çok beğenilen ve en çok konuşturan kampanyalarını araştırmak üzere yapılıyor. Her ay araştırma sonuçları MediaCat’te yer alıyor. Sene sonunda ise tüm yıl boyunca en çok hatırlanan, beğenilen ve konuşturan reklamlar sorgulanıyor ve MediaCat Ocak sayısında yayınlanıyor. Bu ay şunu merak ettim: Onlarca kampanya Felis, Effie ve Kristal Elma’dan ödül kazandı. Ödül kazanan işlerin hangileri Ad*Watch verilerinde karşımıza çıkıyor? Bu kampanyaların hangileri “en çok hatırlanan”, “en çok beğenilen”, “en çok konuşturan” reklamlar listesinde ilk 20 arasına girmiş?

Yılın en çok etki yaratmış yaratıcı kampanyaları

Hem aldığı ödüllerle ajanslarına mutluluk yaşatan, ama en önemlisi elde ettikleri sonuçlarla reklamverenlerine kazandıran, 2019’a damgasını vuran kampanyalar. Çok değil ne yazık ki. Onlarca ödül kazanmış projeden sadece 6 tanesinin bu listelerde ilk 20 arasına girdiğini görüyoruz. Tarihe not düşmek adına, hem etkili hem yaratıcı kriterleri aynı anda gerçekleştiren bu kampanyaları paylaşıyorum. Kampanya sonuçlarını da paylaşmak istedim. Ancak ilk iki kampanyanın dışındaki sonuçlar başvuru formlarında ölçümleme sonuçlarıyla belirtilmediği için paylaşamıyorum. İşte 2019’un en etkili kampanyaları:

1. Türkiye’nin Suyu

Finish’in Havas ile gerçekleştirdiği bu kampanya yıl boyunca farklı reklamlarla, dizi entegrasyonlarıyla karşımıza çıktı. Ayrıca National Geographic ile gerçekleştirilen belgesel de kampanyanın en güçlü ayaklarından biriydi. Kampanya Felis’te farklı kategorilerde 9 birincilik ve 2 Büyük Ödül kazandı. Kristal’den ise 8 birincilik ödülüyle döndü. Toplam 17 birincilik ve 2 büyük ödülle yıla damgasını vuran en yaratıcı kampanyalardan biriydi. Ad*Watch 2019’a baktığımızda ise yılın en çok hatırlananlarında yüzde 4,3’lük oranla 20’nci sırada yer aldığını görüyoruz. Yılın en beğenilen kampanyalarında ise “Yarının Suyu İçin” 89,8 puanla beşinci sırada karşımıza çıkıyor.

Kampanya sonucu: Yapılan araştırmada Finish’in marka değerinin yüzde 69’dan 75’e yükseldiği tespit edildi. Mart-Eylül arasında 100 bin hane bulaşıkları elde yıkamaktan vazgeçti. Marka sadakati yüzde 75’e, pazar payı ise yüzde 39’a yükseldi.

Reklamveren: Reckitt Benckiser / Finish

Pazarlama Direktörü: Tarık Bayar

Kategori Pazarlama Müdürü: Cem Oğuzcan

Kıdemli Marka Müdürü: Harun Çeliksoy

Kıdemli Medya Müdürü: Başak Malkoç

Kıdemli Medya Müdür Yardımcısı: Buse Leblebici

Pazar ve Tüketici Araştırma Müdürü: Irmak Nal

Reklam Ajansı: Havas

CCO: Ergin Binyıldız

Kreatif Direktör: Yavuzhan Gel

Kreatif Ekip: Ömer Ceran, Benan Aka Öztürk, Hasan Yıldırım, Serhan Koçak, Sezgin Bulut, Ekrem Ertürk Düzel, Melike Erdemir, Anıl Süleyman Çınar

Ajans Prodüktörü: Sıla Salgın, Gözde Bilir

Müşteri İlişkileri Direktörü: Berk Yılmaz

Müşteri İlişkileri Ekibi: Hare Lilya Ganiç, İrem Pusal, Lyvia Kuyumcuoğlu

Stratejik Planlama: Ayça Çınar

Sosyal Medya Ekibi: Serpil Şahin, Ece Özmet İşsever, Elif Deniz Yalçın

Dijital Prodüktör: Mustafa Bulek

Medya Direktörü: Didem Demiralp

Medya Direktör Yardımcısı: Nevin Nebioğlu

Medya Süpervizörü: Aylin Aykut, Tekin Timoçin

Medya Planlama ve Satınalma Ekibi: Onur Güner, Tuğyan Şendil, Ülkü Şimşek

Dijital Direktör Yardımcısı: Erdem Yürük

Prodüksiyon Şirketi: Depo Film

Prodüktör: Ender Sevim, Melisa Gürkan

Yönetmen: Dual

Görüntü Yönetmeni: Jack Wilkinson

Müzik Düzenleme: 3K1A Music

Post Prodüksiyon: ABT İstanbul

Fotoğraf Yapım Şirketi: Rpresenter

Fotoğrafçı: Cihan Ünalan

Markalı İçerik Ajansı: Circus/Contentine, Özer Sata, Berk Doğan, Gizem Akbulut

Ortak Şirket: National Geographic

Ortak Şirket: Cornerman

Ortak Şirket: Sobraz

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.