2019 reklam ve medya yatırımları açıklandı

Geçen yıl sektör önceki yıla göre yüzde 6,2 büyüyerek 11 milyar 49 milyon TL'lik hacme erişti.

02.04.2020 - 14:53 | MediaCat

Pazarlama harcamaları 1 trilyon doları geçecek

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu yayınlandı. Rapora göre; medya ve reklam yatırımları 2018’e oranla yüzde 6,2 seviyesinde artarak, 11 milyar 49 milyon TL’lik hacme erişti.

Medya yatırımlarında en büyük payı, 2019 sonu itibariyle sektörde yüzde 46 oranında pazar payına erişen televizyon kuruluşları aldı. Televizyonu yüzde 33,3 ile dijital mecralar takip etti. Üçüncü sırada yüzde 9,4 ile açıkhava yer aldı.

2019 yılında en büyük düşüş basın yatırımlarında yaşandı. Basın yatırımları toplamda yüzde 25,9 düşerek, yüzde 6,5 pazar payıyla dördüncü sıradaki yerini korudu. 2019 yılında televizyonlara yapılan medya yatırımı 4 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşirken, dijital mecralara 2 milyar 940 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

Başkanlardan reklama devam mesajı

Raporun 2019 itibarıyla sektördeki tüm derneklerin işbirliği içinde ve bu yıl itibarıyla 10’uncu kez hazırlandığına vurgu yapan RD Başkanı Volkan İkiler, rapora ve dünyayı etkisi altına alan coronavirus salgınının sektör üzerindeki etkilerine ilişkin şunları söyledi: “Hem reklamverenlerin aldığı hızlı aksiyonlar hem de ajansların hızlı çözümleriyle bu durumdaki en doğru adımların kısa zamanda atılmaya başlandığını söylemeliyiz. Uzun vadede kazananlar bu dönemde iletişimde kalanlar, güne adapte olanlar ve yaratıcılık performans dengesini doğru kuranlar olacak.”

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura ise içinde bulunduğumuz zorlu koşullara karşın iletişime devam etmenin önemine vurgu yaptı: “Doğa ve insanlık için yeni bir başlangıç olacak bu sancılı günlere rağmen reklam sektörü sağlam durmaya devam edecek ve yarınlara daha güçlü hazırlanacak. Markaya yatırım esastır, 2. Dünya Savaşı’nda reklama devam eden şirketlerin markaları bugün hâlâ güçlü varlıklarını sürdürüyor, lütfen reklama devam!”

Bu 5 veriye bakmadan gitmeyin

  • Medya yatırımlarında en büyük payı alan üç mecra sırasıyla televizyon (yüzde 46), dijital (yüzde 33) ve açıkhava (yüzde 9,4).
  • Medya yatırımlarından aldığı payı en çok artıran mecra (yüzde 19 artış ile) dijital oldu. Mecradaki yatırımlardan aslan payını (yüzde 64) alansa mobil ekranlar oldu.
  • En çok medya yatırımı yapan üç sektör sırasıyla gıda, perakende ve kozmetik & kişisel bakım oldu.
  • Yatırımlardan aldığı pay en fazla eriyen mecra basın olurken, mecra özelinde yüzde 25,9’luk düşüş kaydedildi.
  • Türkiye, medya yatırımları büyüklüğü açısından dolar bazında dünyanın 35. büyük pazarı konumunda. Ülkenin tüm dünyadaki hacim içinde payı yüzde 0,2 seviyesinde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.