2017’nin en başarılı kampanyaları

Geçtiğimiz yıl boyunca yer aldığım jüri heyetleri ve Felis'te incelediğim 3 bini aşkın projenin ışığında, 2017'ye damgasını vuran 10 başarılı fikri sizler için derledim.
01.02.2018 - 09:28

Markalar dünyasında pazarlama ve iletişim adına yapılan tüm çabaların nihai amacı, tüketicinin tutum ve davranışını değiştirebilmektir. Pazarlama savaşları bunun için yapılıyor ve ustaların da söylediği gibi asıl savaş alanı market rafları, reyonlar, vitrinler değil; tüketicinin zihni.

Pazarlama dünyasının “düşük yoğunluklu” bir savaş alanı da yarışmalar ve orada söz konusu olan da jüri üyelerinin zihni…

2017’de pek çok yarışmada jüri üyeliği görevi yaptım ve bu öğretici “savaşı” tam merkezinden gözlemleme fırsatını buldum. En önemlisi, Felis’te yarışan 3 bin 385 projenin tamamını inceledim. Jüri değerlendirmelerine tanık oldum. Bu çabalarımdan cesaretle sizler için 2017’ye damgasını vuran 10 kampanyayı, başarılı fikri derledim.

Bu listeyi hazırlarken dikkate aldığım kriterler şunlar oldu:

  • Etkili, yaratıcı ve ezberbozan fikir ve mükemmel uygulama başarısı
  • İçinde bulunduğu pazarı/kategoriyi şekillendirebilme gücü
  • Tüketicinin tutum ve davranışını etkileyebilme gücü
  • Pazarın normlarını belirleyebilme gücü
  • İş sonuçlarına katkı


2017’ye damgasını vuran kampanyalar


Allianz Seninle

Yılın en duygusal kampanyalarından biriydi. Concept, kampanyanın Allianz’ı sağlık sigortasıyla özleştirmek amacıyla yapıldığını belirtiyor. Sağlık problemlerinin insanların hayatında büyük duygusal boşluklar yarattığını; bu anlarda yanlarında olacak, duygusal destek sağlayacak birini aradıkları gerçeğinden yola çıkarak Allianz’ın hep yanlarında olduğunu anlatıp duygusal bağ kurmak amaçlandı.

“Sen sadece sevdiğini söyle” sloganıyla yola çıkıldı. Kampanyada ağır bir hastalıkla mücadele eden bir insanın hikâyenin baş kahramanı olması dikkat çekiciydi. Genelde marka yöneticileri ağır bir hastalık gibi durumların hikâyelerde kullanılmasını riskli bulur. Bir markanın buna cesaret edebilmesi ve kampanyanın herkesi çok etkilemesi büyük başarıydı. Tabii ki tüm yarışmalardan da büyük ödül dahil pek çok ödülle döndü kampanya.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.