2017 Global Effie Etkililik Endeksi açıklandı

Endekse göre Avrupa'nın en etkili ajansı Y&R İstanbul.

29.05.2017 - 17:20 | Gönül Hadımlı

Dünyanın en büyük ajansları

Dünya genelinde sektörün en etkili reklamverenleri ve markalarının yanı sıra ajans gruplarını, ağlarını, ofislerini ve bağımsız ajanslarını listeyen Effie Etkililik Endeksi’nin 2017 sonuçları açıklandı.

En Etkili Reklamveren, En Etkili Marka, En Etkili Ajans Şirket Grubu, En Etkili Ajans Ağı, En Etkili Ajans ve En Etkili Bağımsız Ajans kategorilerinde birincilik koltukları sırasıyla; Unilever, Vodafone, WPP, BBDO Woldwide, Sancho BBDO ve ACG Advertising Agency’nin oldu.

Bu sene yedinci yılını kutlayan ve Effie Ödülleri katılımcıları arasından 40 ulusal, bölgesel ve yerel rakip arasında gerçekleştirilen sıralamalarla hazırlanan endeks hakkında konuşan Effie Global Başkanı ve CEO’su Neal Davis, Effie’nin ilham veren global fikirleri ödüllendirmeye devam edeceğini belirterek, “Yüksek rağbet gören şirketler pazarlama etkinliğine stratejik olarak bir bağlılık hissederler” açıklamasında bulundu.

Sektörün dünya çapında en etkili oyuncuları

En Etkili Reklamverenler kategorisinde Unilever, bir sıra üste atlayarak birinci sıraya yerleşti. İkinci sırada Nestlé, üçüncü sırada P&G, dördüncü sırada Coca-Cola ve beşinci sırada PepsiCo’yu görüyoruz.

Effie Etkililik Endeksi 2017 açıklandı

Bu sene Vodafone, En Etkili Markalar kategorisinde bir sıra atlayarak Coca-Cola’nın yerini aldı. Son dört senedir ilk sırada oturan ve bu yıl ikinci sıraya gerileyen Coca-Cola’yı McDonald’s takip ediyor. IKEA ise ilk defa beşinci sıraya yükselerek listenin ilk beşindeki yerini aldı.

Effie Etkililik Endeksi 2017 açıklandı

En Etkili Ajans Şirket Grubu kategorisindeki ilk beş geçen yıl ile aynı. WPP Group altı senedir birinci sırayı korurken onu sırasıyla Omnicom, IPG, Publicis Groupe ve Dentsu takip ediyor. BBDO Worldwide’ın Ogilvy & Mather’in yerini alarak birinci sıraya yerleştiği En Etkili Ajans Ağı kategorisindeyse McCann Group üçüncülüğü korurken Young & Rubicam üç sıra atlayarak dördüncü sıraya yükseldi. J. Walter Thompson ise etkileyici bir sıçramayla dört sıra atlayarak dokuzunculuktan beşinciliğe yükseldi.

En Etkili Ajans kategorisinin birincisi Sancho BBDO’yu sırasıyla MullenLowe, McCann, Ogivly & Mather ve Colenso BBDO takip ediyor. Listenin sekizinci sırasında Y&R İstanbul yer alırken, Mindshare İstanbul 13’üncü sırada. TBWA\ISTANBUL 15’inciliği McCann Romanya ve Sistole ile paylaşırken, C-Section listenin 24’üncü sırasında yer alıyor.

Avrupa’nın en etkili ajansı Y&R İstanbul

En Etkili Ajanslar listesinin Avrupa edisyonuna bakıldığındaysa Türkiye’den ajansların ağırlıkta olduğu bir liste göze çarpıyor. Listenin birincisi Y&R İstanbul’u Mindshare Istanbul (üçüncü), TBWA\ISTANBUL (dördüncü), Alametifarika (altıncı), C-Section (yedinci), PlasentaCA (sekizinci) ve BLAB (10’uncu) takip ediyor.

Effie Etkinlilik Endeksi 2017 açıklandı

En Etkili Bağımsız Ajanslar kategorisinde Budapeşte menşeli ACG Advertising, üst üste iki senedir unvanını koruyarak yine birinci sıraya yerleşti. Birinciyi Türkiye’den üç ajans; Alametifarika, BLAB ve Güzel Sanatlar takip ediyor. Listenin 15’inci sırasında 1000 Volt, 18’inci sırasında Concept ve 24’üncü sırasınaysa Happy People Project oturdu.

Effie Etkililik Endeksi 2017 açıklandı

Effie Effectiveness Index 2017 kategorilerinin tam listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.